O dizajnie 16.01.2017

Lapikon. Ala ma font(a)

warsztaty projektowania krojów pism przeznaczonych do publikacji dla dzieci // kurator: Ewa Satalecka

W ciągu kilku miesięcy uczestnicy warsztatów typograficznych Ala ma font(a), zorganizowanych w Katedrze Projektowania Graficznego ASP w Katowicach, zaprojektowali nowe fonty przeznaczone do publikacji dla dzieci.

Katalog prezentuje tok pracy młodych projektantów, wykłady teoretyczne dizajnerów i wykładowców (wśród nich Martin Major, Eben Sorkin, Filip Blažek, Marian Misiak, Ann Bessemans) oraz rezultat warsztatów. We wstępie kurator projektu – Ewa Satalecka – pisze: „Książka, którą trzymacie Państwo w rękach, jest czymś więcej niż katalogiem do wystawy podsumowującej przeprowadzone warsztaty typograficzne. To pierwszy tego rodzaju mini-podręcznik, wprowadzający podstawy wiedzy na temat aspektu naukowego w projekcie typograficznym i prowadzenia tegoż projektu w oparciu o naukowo-badawcze założenia. Nauczycielom akademickim wskazuje on możliwą metodę prowadzenia zajęć, studentom zaś, krok po kroku, objaśnia podstawowe działania i cele takiego programu”.

Tekst równoległy polsko-angielski.

139 s., 22 cm. Oprawa miękka. Katowice 2011.