AGRAFA

Międzynarodowa Konferencja Projektowa & Międzynarodowy Studencki Konkurs Projektowy

Organizatorem cyklu wydarzeń projektowych odbywających się pod wspólną nazwą AGRAFA jest Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. Historia jej sięga początku lat 90. XX wieku, kiedy powstała jako Ogólnopolski Przegląd Grafiki Użytkowej Studentów Wyższych Uczelni Plastycznych. Pomysłodawcą i wieloletnim organizatorem przeglądu był zmarły w 2013 roku prof. Tomasz Jura.

Od 2007 roku przeglądowi towarzyszą konferencje projektowe, które w dużej mierze dzięki staraniom Ewy Sataleckiej, współkuratorki pierwszych trzech edycji nadały imprezie międzynarodowego charakteru.
Dotychczasowe tematy: Basics in graphic design (2007), Responsibility in graphic design (2010), Research in graphic design and graphic design in research (2012), Potrzeba Designu (2015), Attitudes (2017) oraz Opportunities (2019) przyciągnęły wykładowców i gości z całego świata. Spotykały się tu osobowości o ugruntowanej pozycji w historii światowego designu jak Wolfgang Weingart, Jonathan Barnbrook, Krzysztof Lenk, Jorge Frascara, Severin Wucher, Ruedi Baur. Ostatnie edycje konferencji, pod kuratorskim nadzorem Justyny Kucharczyk, Jacka Mrowczyka i Anny Pohl, starają się obejmować szerokie spektrum zagadnień projektowych wychodząc poza grafikę użytkową.

AGRAFA to poważna platforma wymiany intelektualnej, w skład której oprócz konferencji wchodzą: międzynarodowy przegląd najnowszych dokonań studenckich, prezentowany w galerii katowickiej ASP Rondo Sztuki oraz Young AGRAFA – prezentacja młodych projektantów. Przyciągając wielu zagranicznych uczestników AGRAFA wpisała się na stałe nie tylko w polski pejzaż wydarzeń projektowych.