Konkurs Design 32

Design 32 – Najlepsze dyplomy projektowe publicznych uczelni artystycznych. Konkurs jest corocznym raportem z obszaru projektowania nauczanego w ośmiu publicznych uczelniach artystycznych.

Design 32 stanowi przegląd tego, co najciekawsze w polskim młodym projektowaniu nauczanym w ośmiu publicznych uczelniach artystycznych w Polsce. Każda z nich ma inny program kształcenia, co przekłada się na szerokie spektrum tematów i wielotorowość myśli projektowej oraz bogactwo form. Jednocześnie konkurs i wystawa Najlepsze Dyplomy Projektowe Akademii Sztuk Pięknych pokazuje specyficzny język młodego designu. Język będący wypadkową odmiennych charakterów uczestników oraz ich sposobów postrzegania świata, język, w którym funkcjonalność przeplata się z estetyką, a poczucie humoru pozwala odczarować często trudne tematy. Design 32 co roku bada puls młodego projektowania, ,,wyłapuje’’ tendencje i trendy oraz daje szansę na pokazanie się mocnym osobowościom.

We wszystkich edycjach zgłoszone dyplomy staramy się łączyć w pewne grupy tematyczne, chcąc tak naprawdę stworzyć swego rodzaju mapę pozwalającą rozpoznać to, co w danym momencie interesuje młodych projektantów, co wydaje im się godne refleksji i przekształcenia tego w konkretny produkt lub określoną koncepcję. Każda odsłona przeglądu, a tym samym każdy zestaw prac zawsze budzi różnego rodzaju emocje i co ważne pokazuje mocno aktywną stronę designu – projektowania wyczulonego na nawet najdrobniejsze zmiany i odchylenia.

Oczywiście przedmiotem rozważań dyplomantów nie zawsze są tematy nowe. Bardzo często pojawiają się te, które urosły do rangi problemów, które wciąż próbujemy oswoić. Projektanci wskazują tu gotowe rozwiązania bądź koncepcje umożliwiające ich znalezienie. Każda odsłona Design 32 jest więc swego rodzaju opowieścią – narracją stworzoną na podstawie różnych koncepcji i odmiennych spojrzeń na dany temat – wreszcie napisaną przy pomocy odrębnego języka.

Więcej informacji o konkursie z 2024 roku (Dyplomy z 2023 roku):

Design 32 – Najlepsze dyplomy projektowe Akademii Sztuk Pięknych 2023 - ASP Katowice

• Design 32 w roku 2019

Organizatorem konkursu jest Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. W konkursie biorą udział zaproponowane przez macierzyste uczelnie prace magisterskie, których obrony miały miejsce w ubiegłym roku. Prezentowane będą osiągnięcia absolwentów: Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Akademii Sztuki w Szczecinie, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Celem konkursu jest promocja młodych talentów i wsparcie działań zmierzających do ich samodzielnego zaistnienia na profesjonalnym rynku projektowym. Mamy nadzieję, że niniejsze wydarzenie będzie pretekstem do wymiany doświadczeń zarówno między ośrodkami akademickimi, jak również między innymi podmiotami, w tym instytucjami rządowymi,  samorządowymi oraz tzw. biznesu.

Nagrodą główną jest Nagroda Rektorów Akademii Sztuk Pięknych. Ponadto przyznane zostaną nagrody: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Śląskiego, Prezydenta Miasta Katowice. Dodatkowe wyróżnienie to udział nagrodzonych prac w Wystawie Towarzyszącej w ramach Łódź Design Festiwal.

Każdy jubileusz skłania do głębszego zastanowienia się i podsumowania dotychczasowych edycji. To, co trudne do wychwycenia w niewielkim odstępie czasu, po upływie dekady nabiera konkretnych kształtów. Tym samym przy okazji dziesiątej edycji konkursu możemy zaobserwować pewne trendy i zmiany w podejmowanych problemach młodych projektantów. Świat się zmienia, z nim człowiek a wraz z nim wszelkie formy jego aktywności, również te związane z szeroko pojętą kulturą. Podsumowanie pewnego okresu nie powinno ograniczać się jedynie do spoglądania wstecz. Jest również pretekstem do przewidywania pewnych tendencji w projektowaniu w najbliższych edycjach konkursu. Przedstawiciele kultury, w tym artyści i projektanci w przeszłości wielokrotnie wyznaczali nowe trendy, jak również potrafili dostrzec przyszłe problemy i zagrożenia.

Koordynator konkursu

dr hab. Damian Pietrek, prof. ASP