O dizajnie 16.01.2017

Fajrant. Ala ma pióro – warsztaty projektowania krojów pism inspirowanych kaligrafią / Ala has a pen – workshop on type design based on calligraphy

„Fajrant”, prezentuje rezultaty międzynarodowych warsztatów poświęconych pismom narzędziowym i kaligrafii zorganizowanych przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. Publikacja zawiera teksty na temat historii i zasad konstruowania krojów pism, bazujących na alfabecie łacińskim, oraz kroje dwudziestu pism zaprojektowanych przez uczestników warsztatów. „Program warsztatów odpowiadał na deklarowaną wśród studentów, pedagogów i projektantów potrzebę poszerzenia wiedzy na temat pisma odręcznego.

Wycofanie się szkół podstawowych i średnich z nauczania kaligrafii, utrudnia zrozumienie budowy liter i negatywnie wpływa na proces kształcenia w zakresie nowoczesnych narzędzi do tworzenia krojów pism. Stąd pomysł, by wrócić do kursu kaligrafii dla profesjonalistów, którego efektem byłyby próby konstruowania i digitalizacji krojów opartych na piśmie odręcznym” – pisze we wstępie Justyna Szklarczyk-Lauer, Dziekan Wydziału Projektowego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Kuratorką i pomysłodawczynią warsztatów była dr Ewa Satalecka, a zajęcia prowadzili: Martin Majoor, Verena Gerlach, Sarah Lazarevic, Marian Misiak, Filip Blažek.

Publikacja została nagrodzona w prestiżowym konkursie TYPE DIRECTORS CLUB (http://www.tdc.org) w Nowym Jorku.

Tekst równoległy polsko-angielski

226 s., 15 x22 cm, oprawa miękka, Katowice 2012. Publikacja nie przeznaczona do sprzedaży