Wytatuowani Śląskiem
Aktualności 05.01.2022

Wytatuowani Śląskiem

Piotr Muschalik – wystawa fotografii

Wystawa jest wynikiem trwającego dwa lata interdyscyplinarnego projektu, w którym wzięło udział blisko 40 osób posiadających tatuaże o tematyce górniczej i górnośląskiej.

Najpierw powstała książka, w której znajdują się fotografie artystyczne autorstwa Piotra Muschalika. Zaprezentowany cykl portretów sytuujących osoby w określonym kontekście wchodzi w dialog z tradycjami dokumentalnymi fotografii. Publikacja jest unikatowa ze względu na przywołane wypowiedzi osób posiadających wytatuowane motywy górnicze i górnośląskie. Teksty Beaty Piechy-van Schagen i Barbary Firli wyjaśniają archetypy, toposy kulturowe i sposoby tworzenia opowieści użyte do budowy górnośląskiej tożsamości. W wyniku połączenia tych wszystkich głosów temat zostaje dookreślony na trzech poziomach narracji: narracji obrazu, narracji osób wytatuowanych oraz interpretacji antropologiczno-historycznej.

Teraz możemy zobaczyć relację z wystawy fotografii w Warsztacie Elektrycznym w Strefie "Carnall": https://www.youtube.com/watch?v=-hjvfsTR9is

Piotr Muschalik

• doktor habilitowany