Aktualności 17.11.2017

Wykłady – Dizajn na BezTydzień

Jak stworzyć dobry i kompleksowy projekt? Jak działa Platige Image? Jak wspierać niezależną typografię?

• Wspieraj niezależną typografię. Teraz!

11 grudnia, godz. 13.00–14:00
    Sala kinowa, Raciborska 50
    prowadzący: Marian Misiak

Jeszcze nigdy do tej pory w Polsce nie powstało tyle pism krojów co dziś. Jest to wyjątkowy moment w dziejach tej dyscypliny. Dlaczego warto podłączyć się do powstającej właśnie małej społeczności. Jak można i dlaczego warto ją wspierać? I to właśnie teraz!

Marian Misiak
    projektant grafik, typograf, publicysta. Ukończył socjologię na Uniwersytecie Warszawskim i projektowanie krojów pism na Wydziale Typografii i Komunikacji Wizualnej na Uniwersytecie w Reading (Wielka Brytania). Pracował w Londyńskim Researchstudio Neville’a Brody’ego. Zajmuje się typografią multiskryptową, projektowaniem krojów pism i badaniem kultury wizualnej. Mieszka we Wrocławiu na Karłowicach.

• Type family from Poznań. Prezentacja Pracowni Projektowania Litery UAP

prelegentka: Viktoriya Grabowska
    12.12 (wtorek) godzina 13.00, KINO, Raciborska 50

Viktoriya Grabowska
    Viktoriya Grabowska, niezależna projektantka krojów pisma. Urodziła się w Symferopolu na Krymie, mieszka i pracuje w Poznaniu. Angażuje się w projekty z obszaru działań projektowych i badawczych. Jej kroje często obejmują łacinę i cyrylicę. Współpracuje również z innymi projektantami i domami typograficznymi, m.in. Cornel Windlin Studio, Lineto, Darden Studio, Studio Norm (Dimitri Bruni i Manuel Krebs), Rosetta i Sorkin Type. Viktoriya jest asystentką w Pracowni Projektowania Litery na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu kierowanej przez Profesora Krzysztofa Kochnowicza, a także uczy projektowania krojów pisma w School of Form.

• Jak z powodzeniem wdrożyć projekt dyplomowy?

13 grudnia, godz. 13.00 – 14.00
    Raciborska 50, sala kinowa
    Prowadzący: Magdalena Spałek, Magdalena Zawieja

Jak stworzyć dobry i kompleksowy projekt? Od czego zacząć i o czym nie zapomnieć żeby projekt dyplomowy okazał się sukcesem i zakończył wdrożeniem? Co zrobić, kiedy nadchodzi projektowy kryzys, mnożą się nieprzespane noce i wątpliwości?
    Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć podczas wykładu. Opowiemy o własnych doświadczeniach, dyplomowych rozterkach, małych sukcesach, zaangażowaniu i sposobach na efektywną pracę. Do zobaczenia!

O prowadzących
    Jesteśmy Absolwentkami studiów magisterskich w Pracowni Komunikacji Społecznej Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na wydziale projektowym. Działamy w obszarze komunikacji wizualnej, projektowania graficznego, społecznego, projektowania usług i produktu. Prowadzimy studio projektowe magdy 2 , bierzemy udział w licznych wystawach, warsztatach i wydarzeniach projektowych. Udało nam się również zdobyć nagrodę Śląska Rzecz 2014 w kategorii Usługa za
    realizowany przez nas do dziś projekt Dizajn ze sznurka. Projektowanie jest naszą pasją, pracujemy razem już od lat, uzupełniamy się jak dwie półkule, wymieniamy kompetencjami i mobilizujemy, ale przede wszystkim czerpiemy radość z każdego
    projektu. Stąd też nazwa magdy 2 – uzupełniając się mnożymy pomysły i rozwiązania. Za nami nieprzespane noce, wypite hektolitry kawy a to wszystko z uśmiechem na ustach. Nie narzucamy swoich rozwiązań, ale staramy się wchodzić we współpracę i odpowiadać na potrzeby użytkowników, którzy będą z nich korzystać.

• Prowadzenie oraz realizacja małych i dużych projektów w Platige Image

14 grudnia, godz. 13:00–14:30
    Sala kinowa, Raciborska 50
    Kontakt: mnowrotek@asp.katowice.pl
    Prowadzący: Marek Gajowski

W trakcie warsztatów Marek Gajowski pokaże w jaki sposób i przy pomocy jakich narzędzi realizuje się projekty w Platige Image. Prowadzenie projektu, w którego tworzenie zaangażowanych jest kilkadziesiąt artystów wymaga dyscypliny, sprawnie działającego pipelineu i koordynacji. Na przykładzie kilku różnej skali projektów zobrazuje jak ten proces się odbywa. Wspólnie z uczestnikami przebrnie przez powstawanie assetów, elementów wykorzystywanych później w ujęciach, przeanalizuje jak wygląda postęp prac w realizacji ujęć - od konceptów, storyboardów, animatikow, sesji motion capture, poprzez animację, symulacje, oświetlenie, rendering i compositing.

Marek Gajowski zdradzi kulisy powstawania projektów, wraz z problemami i wyzwaniami na jakie się natknęli się twórcy. Podzieli się ciekawostkami i anegdotkami związanymi z pracą przy reklamach i cinematikach.
    Opisze także w jak dużym stopniu w proces powstawania projektu zaangażowany jest reżyser / agencja / klient i jaki realny wpływ na kształt ostatecznego dzieła ma każdy, pracujący przy nim artysta. Pokaże sporo materiałów, niepublikowanych w sieci, do których dostęp mają tylko nieliczni: szkice, koncepty, nieukończone wersje ujęć, animacje, symulacje i surowe rendery. Uchyli nieco rąbka tajemnicy nad czym obecnie pracujemy i czego można się spodziewać w najbliższej przyszłości.

O prowadzącym
    Marek Gajowski Jest absolwentem Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W swojej dotychczasowej karierze zawodowej pracował m.in. jako grafik komputerowy, montażysta, 3d generalist, przez 5 lat jako generalist / compositing artist w Alvernia Studios. Jest twórcą wielu krótkometrażowych filmów animowanych, w tym "Alone" – laureata konkursu animacji studenckich Animotion w 2009 roku. Tworzył efekty specjalne do takich filmów jak "Śluby
    Panieńskie", "Jak się pozbyć cellulitu", "Essential Killing". Od ponad 2 lat pracuje jako generalist / cg supervisor projektów w Platige Image. Prowadzi zarówno mniejsze projekty reklamowe jak i duże, złożone cinematiki do gier, nie tylko na rynek polski ale także zagraniczny. Współpracował z wieloma uznanymi artystami i reżyserami, m.in, z Tomkiem Bagińskim i Kubą Jabłońskim.