Aktualności 20.02.2024

Where The Mountains Are Upside Down And Inside Out

Wystawa i dwie debaty Parlamencie Europejskim.

Ważnym elementem obchodów Dnia Nauki Polskiej jest wizyta przedstawicielek i przedstawicieli Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki w Parlamencie Europejskim.

20 lutego odbędą się dwie debaty. Pierwszą poświęconą tematowi nauki i edukacji jako głównego instrumentu transformacji regionów na przykładzie Śląska poprowadzi prof. dr hab. Tomasz Pietrzykowski, prorektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach ds. współpracy międzynarodowej i krajowej. Osobą prowadzącą drugie spotkanie zatytułowane „Jak wygrać z populistami? – młodzi wyborcy i przyszłość demokracji” będzie poseł do Parlamentu Europejskiego Łukasz Kohut. Podczas otwarcia wykład inauguracyjny pt. „Zazieleniamy węglowe serce Europy” wygłosi prof. dr hab. Iwona Jelonek z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego, radna Sejmiku Województwa Śląskiego.

Wystawa Where The Mountains Are Upside Down And Inside Out oraz pokaz etiud filmowych Szkoły Filmowej im. K. Kieślowskiego UŚ

Podczas wizyty w Parlamencie Europejskim zaprezentowana zostanie wystawa Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki Where The Mountains Are Upside Down And Inside Out, która przybierze kształt mikroeseju wizualnego. Na wystanie prezentowane są rdzenie geologiczne pozyskane z Kopalni Węgla Kamiennego „Jankowice” w Rybniku, kolekcja metalofitów prof. Adama Rostańskiego – roślin, które dzięki adaptacji zdolne są do przetrwania w zanieczyszczonym środowisku, a także obraz Ludwika Holesza stworzony na podstawie odciśniętych w węglu śladów roślin. Uczestnicy i uczestniczki wizyty będą mogli obejrzeć ponadto etiudy filmowe studentów Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego.

Kuratorem wystawy jest prof. Grzegorz Hańderek, rektor ASP w Katowicach.