Aktualności 01.10.2019

Velo Silesia – industrialne trasy rowerowe. Nie zabrakło ASP w Katowicach.

Studentka wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych Katarzyna Nowakowska zaprezentowała na konferencji swoją pracę dyplomową "Bike it System". Licencjacka praca dyplomowa powstała w Pracowni Projektowania Przestrzeni Publicznej. Tematem dyplomu było stworzenie infrastruktury rekreacyjnej towarzyszącej trasie Velo Silesia.

Trasa Velo Silesia to projekt, którego celem jest stworzenie na bazie nieczynnych szlaków kolejowych wojewódzkiej sieci tras rowerowych o wysokim standardzie. Możliwość taką dają nieczynne szlaki kolejowe, które stosunkowo niskim kosztem można dostosować do potrzeb ruchu rowerowego i w ten sposób stworzyć sieć tras rowerowych pełniących funkcję komunikacyjno-rekreacyjną, będącą równocześnie ważnym elementem promocji zabytków naszego regionu.

Podczas konferencji omówiono tematy związane zarówno z budową ścieżek rowerowych, jak i tworzeniem miejsc odpoczynku rowerzystów. Dyplom Kasi Nowakowskiej to propozycja modułowego systemu obiektów tworzących przystanki dla rowerzystów, zapewniające komfortowe i bezpieczne korzystanie z tras rowerowych. Cenne były wystąpienia gości zagranicznych, którzy mówili o procesie budowy ścieżek w oparciu o szlak przemysłowy. Zaprezentowane zostały również plany rozbudowy sieci regionalnych tras rowerowych na Śląsku w ujęciu regionalnym i europejskim.

W spotkaniu wzięli udział eksperci z obszaru turystyki rowerowej i industrialnej z Francji i Niemiec oraz goście z Austrii, Czech i z Polski.

Andrzej Klisz

• doktor habilitowany
  • profesor uczelni
  • doktor habilitowany