Aktualności 17.11.2017

Typografia – Dizajn na BezTydzień

Projektowanie w Ameryce, projektowanie publikacji cyfrowych, projektowanie krojów pisma.

• Form follows fun. Zabawy formalne Memphis.

14 grudnia, godz. 9.00 – 12.30, 14.00 – 18.00
    Koszarowa 19, sala 209
    Kontakt/rekrutacja: jlauer@asp.katowice.pl
    Prowadzący: Aleksandra Giza

Wykład o projektowaniu amerykańskim zatytułowany Form follows fun poprzedzi warsztaty skupiające się na dzialaniach Memphis – kierunku projektowania popularnego w USA w latach 80-tych. W wykładzie prof. Aleksandra Giza omówi historię i dzień dzisiejszy amerykańskiego projektowania kreśląc jego sylwetkę na tle  ekonomii i historii Stanów Zjednoczonych. Przeanalizuje,  co wpłynęło na jego rozwój a także jaki wpływ wywarło projektowanie amerykańskie na rozwój projektowania światowego.

O prowadzącej
    Aleksandra Giza ukończyła Akademie Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział w Katowicach, gdzie w roku 1989 podjęła prace. Po otrzymaniu grantu UNESCO-Ashberg w 1996 wzięła udział w 2 letnim programie w Jan Van Eyck Akademie w Maastricht, w Holandii. W 1998 wyjechała do USA gdzie pracuje jako associate professor w Katedrze Komunikacji Wizualnej, Szkoły Sztuk Pięknych i Projektowania w Northern Illinois University. Od roku 2014 jest profesorem Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. W swej pracy naukowej skupia się na wpływie warunków kulturowych i historycznych na współczesny dizajn. Innym nurtem jej zainteresowań jest niekonwencjonalna typografia. Aleksandra Giza projektuje plakaty i książki, pełni funkcje kuratorskie, a także pisze o projektowaniu. Wykłada w szkołach Europy, Ameryki i Azji. Od 2005 roku prowadzi programy zagraniczne o profilu projektowym dla studentów Northern Illinois University.

• Publikacje cyfrowe

14 grudnia, godz. 9:00 – 12:30; 14:00 – 18:00
    ul. Koszarowa 19, sala 211 (II piętro)
    Kontakt/rekrutacja: mbargiel@asp.katowice.pl
    Prowadzący: Martyna Bargiel

Grupa uczestników: wykład o charakterze otwartym +  warsztaty dedykowane osobom średniozaawansowanym w obsłudze programu InDesign i dysponujące w/w w wersji CC, maksymalnie 10 osób

Warsztaty dotyczące projektowania publikacji cyfrowych stanowią podsumowanie działań prowadzonych w ramach badań statutowych na wydziale projektowym ASP Katowice i rozpoczną się otwartym wykładem o zmianie percepcji odbiorcy treści ekranowych oraz związaną z nią rolą projektanta. W kolejnej części dnia uczestnicy zdobędą praktyczną wiedzę dotyczącą kształtowania materiałów cyfrowych od organizacji treści po interakcje i ich stylistykę.

• TYPOwa praca

11 – 12 grudnia, godz. 9:00 – 12:30; 14:00 – 18:00
    ul. Koszarowa 19, sala 111–112 I piętro
    Kontakt/rekrutacja: amalecka@asp.katowice.pl / zoslislo@asp.katowice.pl
    Prowadzący: Marian Misiak

Grupa uczestników: warsztat otwarty, jednak dedykowany przede wszystkim: studentom studiów magisterskich (I, II rok USM) oraz zainteresowanym osobom z licencjatu i innych kierunków, wymagania: warsztat dla początkujących i średnio zaawansowanych w obszarze projektowania krojów pism, maksymalnie 18 osób

W ramach tygodnia warsztatowego proponujemy studentom możliwość zmierzenia się z tematem projektowania krojów pisma podczas dwudniowego spotkania z Marianem Misiakiem. Warsztat będzie obejmował podstawy wykreślania liter, budowania z nich wyrazów, a następnie systemu, jakim jest nowe pismo. Studenci, którzy są w trakcie projektowania kroju pisma mogą wykorzystać spotkanie warsztatowe do kontynuacji pracy pod okiem doświadczonego eksperta. W takim przypadku są proszeni o zabranie ze sobą szkiców lub plików z zapisanymi projektami. Zapraszamy wszystkich entuzjastów typografii, również tych, stawiających dopiero pierwsze kroki i tych nieco bardziej zaawansowanych.

Marian Misiak
    projektant grafik, typograf, publicysta. Ukończył socjologię na Uniwersytecie Warszawskim i projektowanie krojów pism na Wydziale Typografii i Komunikacji Wizualnej na Uniwersytecie w Reading (Wielka Brytania). Pracował w Londyńskim Researchstudio Neville’a Brody’ego. Zajmuje się typografią multiskryptową, projektowaniem krojów pism i badaniem kultury wizualnej. Mieszka we Wrocławiu na Karłowicach.