Aktualności 30.04.2024

Thomas Wedell na ASP w Katowicach – podsumowujemy

W minionym tygodniu, w ramach projektu AGRAFA’24 – Reflection, gościliśmy na naszej uczelni wyjątkową osobistość świata designu: Thomasa Wedella. Za nami pięć dni nauki, inspiracji i pasjonujących dyskusji w ramach cyklu edukacyjnego oraz wystawy z udziałem tego światowej klasy projektanta.

Cykl edukacyjny: warsztaty i otwarty wykład

Wizyta Thomasa Wedella na ASP w Katowicach rozpoczęła się od trzydniowych warsztatów, w których udział wzięły osoby studiujące na kierunkach projektowych naszej uczelni. Na warsztaty złożyła się seria eksperymentalnych kroków, łączących formę i treść za pomocą obrazów i typografii. Ostatecznie powstały ośmiostronicowe ziny wizualizujące wybraną treść z książki Niewidzialne miasta autorstwa Italo Calvino.

W piątek, 26 kwietnia, w ramach 8. Międzynarodowej Konferencji Projektowej AGRAFA’24 – Reflection odbył się otwarty wykład zatytułowany „Overlap/Dissolve: Refleksje na temat 40-letniej współpracy“. Thomas Wedell podzielił się swoimi refleksjami na temat bogatych doświadczeń w pracy projektowych, stosowanych metod pracy i sposobów przekładania wprawnego operowania umiejętnościami projektowymi na pożądane doświadczenia odbiorcy.

Dodatkowo Thomas Wedell uczynił nam ten zaszczyt i dołączył do składu oceniającego prace nominowane do nagród w 15. Międzynarodowym Studenckim Przeglądzie projektowym AGRAFA’24.

Wystawa plakatów

Każdy z uczestników konferencji oraz otwartego wykładu mógł również obejrzeć wystawę 25 plakatów autorstwa Thomasa Wedella. Ekspozycja stanowiła przekrojową prezentację dorobku i stylu projektanta. Wystawa była z jednej strony ilustracją dla wygłoszonego wykładu, a z drugiej strony inspiracją dla oglądających wystawę osób, które sztuki projektowej dopiero się uczą. Wystawa odbyła się w Sali Otwartej budynku ASP przy ul. Raciborskiej 50.

Thomas Wedell

Thomas Wedell studiował zarówno projektowanie graficzne, jak i fotografię. Wraz z życiową partnerką Nancy Skolos prowadzi w dom/studio w Providence. Łączy pracę zawodową z nauczaniem w Rhode Island School of Design. Uhonorowany Medalem AIGA za wybitne osiągnięcia w rozwijaniu designu jako cenionego rzemiosła, strategicznego narzędzia i kluczowego czynnika kulturalnego.

Projekt „Thomas Wedell. Sztuka komunikacji wizualnej: od formy do znaczenia. Cykl edukacyjny i wystawa” został dofinansowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w ramach Programu „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki” w latach 2022-2024.