Aktualności 10.07.2025

The Right Way to Get Lost — Magda Ferdyn w Krupa Gallery

Jak się dobrze zgubić? Czy da się ominąć zagubienie? W pracy dyplomowej artystka stara się oswoić momenty zagubienia — nie tylko te dosłowne, jak błądzenie po przestrzeni miejskiej, ale także te trudniejsze do uchwycenia, jak zagubienie w tym, kim możemy się stać. Zguba nie jest przeszkodą, lecz punktem wyjścia, doświadczeniem, które mimo lęku stara się docenić.

Jak się dobrze zgubić? Czy da się ominąć zagubienie? W pracy dyplomowej Magda Ferdyn stara się oswoić momenty zagubienia — nie tylko te dosłowne, jak błądzenie po przestrzeni miejskiej, ale także te trudniejsze do uchwycenia, jak zagubienie w tym, kim możemy się stać. Zguba nie jest przeszkodą, lecz punktem wyjścia, doświadczeniem, które mimo lęku stara się docenić.

Dyplom Magdy Ferdyn, który będzie prezentowany w Galerii KRUPA opiera się na eksplorowaniu zagubienia — zarówno w sensie psychofizycznym, jak i w kontekście gubienia się w otaczającej przestrzeni. W części teoretycznej artystka odwołuje się między innymi do tekstów Rebeccy Solnit, Agnieszki Daukszy i Marty Niedźwieckiej. Świadomie wybiera przede wszystkim autorki, których dorobek bywa mniej widoczny i często pomijany.

Głównym elementem projektu jest wielkoformatowy obiekt, którego pierwsze próby wykonania dokumentują załączone fotografie. Inspiracją do jego powstania stała się prozaiczna sytuacja – supeł pojawiający się na ulubionym łańcuszku. Czasem wydaje się on nierozwiązywalny, a pod wpływem nerwów zacieśnia się jeszcze mocniej. Artystka  przeskalowuje ten moment, pozostawiając jednak prosty splot, który daje nadzieję na rozwiązanie i wyjście ze splątanych spraw.

 

LAST SUMMER

Po opuszczeniu instytucji akademickich młode osoby artystyczne stają przed wyzwaniem znalezienia odpowiedniej przestrzeni do zaprezentowania swoich prac dyplomowych szerszej publiczności. Często towarzyszy im również niepewność – nie tylko dotycząca miejsca prezentacji, ale także sposobu poruszania się po niestabilnym i nieuporządkowanym świecie sztuki. W odpowiedzi na te potrzeby oraz by podkreślić te kwestie, w tym roku Galeria KRUPA prezentuje cztery prace dyplomowe autorstwa Zofii Lompe (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie), Magda Ferdyn (Akademia Sztuk Pięknych i Designu w Katowicach) oraz Andrzeja Stanka i Lidii Tańskiej (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu).

Cykl wystaw LAST SUMMER odpowiada na ten szczególny moment – czas przejściowy między zakończeniem studiów a tym, co nadejdzie później. Choć prace różnią się formą i tematyką, łączy je wspólna refleksja nad pamięcią, tożsamością, żałobą ekologiczną, wykluczeniem społecznym oraz niepokojem związanym z przemianami osobistymi i planetarnymi. LAST SUMMER odnosi się do tego, co często nazywa się najdłuższym latem, czyli momentem zawieszenia między życiem studenckim a dorosłością. Dla tych osób, które tworzą staje się ono metaforą szerszych pytań: Co dalej? Jak iść naprzód w świecie pogrążonym w kryzysie, upadku i redefinicji? Ich prace podejmują temat gleby i ciała, historii i powtórzeń, niewidzialnej pracy oraz głęboko osobistych stanów straty, zagubienia i nadziei.

W Galerii KRUPA obaczymy konfrontację ze zmianą – zarówno intymną, jak i globalną. Osoby twórcze eksplorują pamięć, powtórzenie, korzenie i zerwanie, zadając pytania o to, co znaczy zaczynać od nowa – jako osoby artystyczne, obywatelskie i byty w świecie na krawędzi. Czy to poprzez rytuał, spekulację czy opór, ich działania odzwierciedlają próbę odzyskania sprawczości, głosu i poczucia gruntu pod nogami w czasach niepewności.

Na podstawie tekstu kuratorki programu – Natalii Barczyńskiej
https://krupagallery.pl/last-summer/

 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.