Aktualności 31.03.2021

Tadeusz Grabowski uhonorowany rzeźbą?

W Galerii Artystycznej Miasta Katowice odsłaniane są popiersia znanych i zasłużonych dla Katowic twórców i artystów, wybranych przez mieszkańców w plebiscycie. Jednym z kandydatów jest w tym roku Tadeusz Grabowski. Głosować można do 31 marca.

Profesor Tadeusz Grabowski to postać doskonale znana w świecie grafiki użytkowej. Wielokrotnie honorowany na prestiżowych wystawach i w znaczących konkursach. Artysta o charakterystycznym stylu, obecny w wielu ważnych kolekcjach.
Brał udział w 120 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Autor 40 wystaw indywidualnych. Nagrodzony przez Prezydenta Miasta Katowice, Ministra Kultury, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Edukacji Narodowej. Odznaczony między innymi Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Tadeusz Grabowski urodził się w 1929 roku we Lwowie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – Wydział Grafiki w Katowicach. W 1954 z wyróżnieniem obronił dyplom. W latach 1955 –1999 związany z katowicką uczelnią, a od roku 2000 z Instytutem Sztuki Uniwersytetu Śląskiego i Wyższą Szkołą Techniczną w Katowicach.

Był pomysłodawcą i organizatorem Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, które powołał do życia w 1965 roku. Rok później został współorganizatorem Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. W latach 1973–1984 był radnym Miejskiej Rady Narodowej w Katowicach. W latach 1976–2002 członkiem Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego, Od 1977 –2007 roku był Przewodniczącym Komitetu Okręgowego Olimpiady Artystycznej w Województwie Śląskim.
Inspirował i kształtował wiele pokoleń projektantów i plakacistów. W prowadzonej przez niego Pracowni Plakatu i Pracowni Projektowania Graficznego I swoje dyplomy zrealizowali m.in. prof. Jerzy Handermander, prof. Michał Kliś, prof. Roman Kalarus, prof. Kazimierz Cieślik, prof. Jerzy Duda-Gracz czy Henryk Waniek.

Link do plebiscytu: https://www.katowice.eu/Konsultacje/Lists/Galeria%20artystyczna%202021/NewForm.aspx