Aktualności 07.03.2023

Podziemia. Subterra incognita

Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, otwarcie wystawy 17 lutego

Nowoczesny świat od czasów rewolucji przemysłowej istnieje dzięki ścisłemu związkowi z tym, co pod ziemią – od kilku tysięcy lat, a szczególnie intensywnie od końca XVIII wieku eksploatujemy nie tylko jej powierzchnię, ale to, co skrywa się głęboko pod nami. Podziemia, kopalniane szyby i korytarze tworzą ukryty fundament naszej rzeczywistości, fundament tyleż realny, co fantazmatyczny, zaludniony ciałami górników, ale też istot nadnaturalnych, czasem przyjaznych, a znacznie częściej groźnych.

Historia regionu od ponad dwóch stuleci opiera się na ścisłej relacji z podziemiami. Wydobycie węgla, a także rud żelaza, cynku i ołowiu oraz złóż piasku i kamienia, zmusiło do odsłonięcia wielu warstw podziemi, które stały się widoczne, niejako wyszły na powierzchnię. W ramach wystawy chcemy pokazać doświadczenie czasu głębokiego – doświadczenie dalekiej przeszłości krążące między wiedzą geologów a fantazją górników, szczególnie dziś, gdy wydobycie węgla dobiega końca, nasze podziemia wymagają ponownego przemyślenia.

Tą wystawą chcielibyśmy podziemia uczynić przestrzenią tyleż poznaną, co zapoznaną – obecną w kulturowej świadomości, a jednocześnie z niej wypieraną. Pokazanie w jednym miejscu różnych aspektów podziemi, a szczególnie tych, związanych z górnictwem węgla kamiennego, pomoże – mamy nadzieję – rozwinąć autorefleksję nad specyficznym doświadczeniem regionu, który na ich bogactwie przez wiele dekad budował swoją tożsamość, a dziś zmaga się z długofalowymi efektami eksploatacji.

Wystawa „Podziemia. Subterra incognita” będzie istotnym wkładem konsorcjum uczelni w tworzeniu Katowic jako stolicy nauki. Przygotowują ją zjednoczone siły naukowe – Akademii Sztuk Pięknych oraz Uniwersytetu Śląskiego. Wystawą chcemy zainicjować laboratorium wiedzy środowiskowej regionu. Ten nowy pomysł, zapoczątkowany pracami nad zmianą myślenia o katowickiej rzece Rawie, ma się przerodzić w systematyczną współpracę uczelni nad degradacją środowiska regionu poprzemysłowego i sposobami ratowania go. Tworząc to laboratorium, głęboko wierzymy w uzdrowicielską moc nauki, kultury i sztuki, które potrafią intensywnie i inspirująco oddziałać na społeczeństwo, politykę i jej przemiany.

• Program wydarzeń towarzyszących wystawie ,,Podziemia. Subterra incognita”

LUTY 2023
    17 lutego g. 18.30 Ryszard Koziołek Katabaza

23 lutego g. 17.00 Zbigniew Mirkowski Pokład 510: od geofascynacji do zniknięcia

MARZEC 2023
    1 marca g. 17.00 Grzegorz Hańderek, Paweł Tomczok, Arkadiusz Gola, Paweł Szeibel, Arkadiusz Rybak – Sztuka karbocenu

7 marca g. 17.00 Małgorzata Wójcik-Dudek, Magdalena Ochwat – Doświadczanie węgla (warsztaty dla dzieci od 6 do 10 lat)

8 marca g. 12.00 Iwona Jelonek, Zbigniew Jelonek, Rafał Doroz, Marta Tomczok – Węgiel dla geohumanistów (warsztaty dla dzieci od 6 lat)

8 marca g. 17.00 Andrzej Kowalczyk, Janusz Janeczek, Piotr Strzałkowski, Andrzej Kowalski, Marta Tomczok, Paweł Tomczok – Pustki w podziemiach

14 marca g. 17.00 Małgorzata Wójcik-Dudek, Magdalena Ochwat – Carbonarium edukacyjne (warsztaty dla młodzieży od 14 lat)

15 marca g. 17.00 Adam Rostański – Co rośnie i zakwita na hałdach pogórniczych?

16 marca g. 17.00 Anna Barcz Drach

18 marca g. 10.30 Grzegorz Hańderek i Joanna Bronisławska – GŁĘBIA–PARTYTURA–PODZIEMNA STRUKTURA, (warsztaty dla dzieci w wieku 7–10 lat) obowiązują zapisy: promocja@asp.katowice.pl

21 marca g. 17.00 Monika Glosowitz, Paulina Walczak-Hańderek, Iwona Jelonek, Michalina W. Klasik, Lucyna Sadzikowska, Joanna Soćko, Marta Tomczok – Podziemny Kolektyw Kobiecy

22 marca g. 17.00 Jacek Leociak – Podziemia Muranowa