Aktualności 27.09.2023

Noc Galerii w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach

Oprowadzania po wystawach, projekcje w kinie i spektakl multimedialny. Zapraszamy w piątek 29 września od godziny 19.00.

Szeroko otwieramy wszystkie pracownie i zapraszamy do oglądania tego, nad czym pracowaliśmy w czasie minionego roku akademickiego. Wystawa końcoworoczna to największa wystawa organizowana przez ASP w Katowicach. Prezentuje efekty rocznej pracy 600 młodych osób studiujących sztukę i projektowanie. Pokazuje programy dydaktyczne. Podsumowuje efekty pracy studentów i studentek wszystkich lat, na wszystkich kierunkach, we wszystkich pracowniach.

Zapraszamy do oglądania wystawy w towarzystwie osób związanych z ASP w Katowicach. Pierwsza tuta oprowadzań rozpocznie się o godzinie 19.00 w budynku przy ul. Koszarowej 19 oraz Raciborskiej 50. Druga i zarazem ostatnia tura o godzinie 20.00 w tych samych lokalizacjach.

Od godziny 19.00 zapraszamy także do kina w budynku przy ul. Raciborskiej 50, gdzie będą prezentowane prace osób studiujących w katowickiej ASP.

Sophie Welsch – Genesis, spektakl multimedialny
Spektakl jest multimedialną interpretacją Ainulindalë, opowieści napisanej przez J.R.R.Tolkiena i będącej genesis jego świata – Śródziemia. Przedstawia ona koncepcję kreacji absolutnej: od pustki, przez dźwięk aż do materii. Pierwotna muzyka, stworzona przed prapoczątkiem świata, powraca wciąż i wciąż, definiując siły i zależności w następnych erach historii. Narracja pochyla się nad naturą zła, pozwala zastanowić się nad tym, czym jest harmonia. Co jest ich podstawą? Co definiuje nas i nasze zachowania? Jaką melodię wybija w nas nasze serce i dlaczego?

Wydarzenie wykorzystuje wiele dróg komunikacji. Po pierwsze działa przestrzeń, po drugie obraz, po trzecie dźwięk. Ten ostatni dodaje przestrzeni kolejny wymiar, pozwalając ją modelować, a obrazom pomaga poprowadzić narrację całości. Dźwięk przyjmuje więc dwie formy: sound design stworzony przez Szymona Szewczyka oraz wykonany na żywo przez muzyków z Orkiestry Muzyki Nowej (Jadwiga Czarnkowska, Mateusz Konopka oraz Alicja Molitorys).

Noc galerii w Rondzie Sztuki
Galeria ASP w Katowicach Rondo Sztuki przygotowuje pre-opening wystawy Post Growth, autorstwa francuskiego kolektywu DISNOVATION.ORG. O godz. 20.00 będzie możliwość wzięcia udziału w specjalnym oprowadzaniu organizowanym przez osoby tworzące grupę.

Rondo Sztuki mieści się w kopule na rondzie obok Spodka (Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1).