Aktualności 30.11.2022

Najgorsza wystawa jaką widziałem

Na najgorszej wystawie portretowane indywidua plują, smarkają i donoszą na siebie nawzajem.

Na obrazku jak z widokówki, bałtyckie mewy gardzą policją a poczciwa, polska kaczka z dumą nosi podrobioną czapkę z daszkiem. W kącie ktoś cicho przeklina a banda dresiarzy korzysta z przerwy semestralnej w Wyższej Szkole Robienia Hałasu. W trakcie zwiedzania można stracić rachubę czasu, a każda godzina może okazać się tą ostatnią. Na Najgorszej wystawie jaką widziałem, nawet miłość jest toksyczna.

Prezentowane prace, inspirowane znaleziskami z rzeczywistości, tworzą wieloelementową i osobliwą kolekcję. Choć przedstawiony świat wydaje się brzydki, a nawet wrogi, nie można odmówić mu specyficznego poczucia humoru, możliwe jest więc darzenie go sympatią.

Wystawa jest prezentacją projektu doktorskiego Mateusza Rafalskiego o tytule „Gorsze dzieci”, zrealizowanego na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, którego promotorką jest prof. UP dr hab. Halina Cader Pawłowska.

Mateusz Rafalski – rocznik 1989, w 2015 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach na kierunku Grafika, specjalizacja Grafika Warsztatowa. Od 2016 pracuje na stanowisku asystenta w pracowni sitodruku w Instytucie Grafiki i Wzornictwa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W polu jego zainteresowań znajdują się głównie grafika, rysunek i malarstwo.

12.12 - 20.12.2022
Sala Otwarta ASP Katowice, Raciborska 50
Wernisaż 13.12, godz.12:00 (wtorek)