Aktualności 22.12.2021

Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

22 grudnia 2021 roku podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej (CINIBA) nastąpiło ogłoszenie przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 .

Przyznanie tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 oraz organizacja konferencji ESOF2024, są konsekwencją uznania miasta Katowice oraz Uniwersytetu Śląskiego i innych katowickich uczelni za doświadczonych współorganizatorów i gospodarzy ogólnoświatowych wydarzeń, jak np. UN Climate Change Conference (COP24), UN World Urban Forum 2022 czy Śląski Festiwal Nauki KATOWICE. Wsparcie organizacyjne w ramach przyjęcia tytułu EMN przez Katowice i uczelnie regionu zapowiedziały już władze województwa śląskiego oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Katowice są pierwszym w historii miastem z Europy Środkowo-Wschodniej uhonorowanym tytułem EMN. Jako Europejskie Miasto Nauki Katowice stają się de facto europejską stolicą nauki!

Instytucją przyznającą tytuł oraz organizującą konferencję ESOF jest EuroScience (European Association for the Advancement of Science and Technology – Europejskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Nauki i Technologii). Euroscience to największe ogólnoeuropejskie stowarzyszenie skupiające badaczy i naukowców.