Czasem coś da się zrobić – wystawa Pracowni Rysunku Narracyjnego Dariusza Vasiny i Jakuba Woynarowskiego
Aktualności 04.04.2016

Czasem coś da się zrobić – wystawa Pracowni Rysunku Narracyjnego Dariusza Vasiny i Jakuba Woynarowskiego

Uczestnicy wystawy – Darek Vasina, Jakub Woynarowski oraz studenci. Wernisaż 13 kwietnia 2016 r. o godz. 16.00, Galeria Koszarowa 19, ASP w Katowicach.

Powstanie Pracowni Rysunku Narracyjnego ASP w Krakowie bezpośrednio poprzedziły dwie edycje otwartych warsztatów Niepodległość Komiksów, zorganizowanych w latach 2009–2010 i adresowanych do studentów krakowskiej ASP. Zajęcia praktyczne (sfinalizowane publikacją dwóch albumów komiksowych) uzupełnione zostały wykładami, prowadzonymi przez czołówkę polskich specjalistów, wśród których znaleźli się teoretycy gatunku (dr Wojciech Birek), wydawcy (Szymon Holcman) i uznani praktycy (Maciej Sieńczyk). Sukces Niepodległości Komiksów otworzył drogę do powstania Pracowni Rysunku Narracyjnego, która działa od roku 2011, a od 2012 posiada uprawnienia do dyplomowania.

Program Pracowni koncentruje się na zagadnieniach związanych z różnorodnymi sposobami opowiadania obrazem – głównie przez komiks, lecz także ilustrację prasową, infografikę, storyboard i concept art. Jednym z celów podejmowanych działań jest również łączenie osiągnięć dizajnu ze zjawiskami współczesnej sztuki oraz stymulacja kreatywnego podejścia do warsztatu pracy, uwzględniającego zarówno techniki tradycyjne, jak i cyfrowe. Zajęcia w Pracowni opierają się na seriach krótkich ćwiczeń pobudzających wyobraźnię i rozwijających pamięć, spostrzegawczość, zdolność syntezy oraz sprawność manualną. Rolą zadań realizowanych poza Pracownią jest inspirowanie studentów do poszukiwania indywidualnej, a zarazem czytelnej formuły wypowiedzi.

W 2012 roku, na zaproszenie Instytutu Francuskiego w Krakowie studenci Pracowni uczestniczyli w warsztatach komiksowych z Elodie Durand, a w 2015 roku we współpracy z Goethe Institut w Krakowie w murach ASP zorganizowane zostały warsztaty z Markusem Färberem. W 2014 roku opublikowane zostały dwa albumy komiksowe zrealizowane w Pracowni - W obcej skórze Anny Andruchowicz (wyd. Kultura Gniewu) i Długa historia Anny Karoliny Kaczmarczyk (wyd. Centrala). Dorobek Pracowni Rysunku Narracyjnego prezentowany był dotychczas w ramach wystawy Zgłowy w Galerii Jednej Książki ASP w Krakowie (2012) oraz podczas krakowskiego Festiwalu Synestezje (2014).

Uczestnicy wystawy:

• Anna Andruchowicz