Aktualności 21.11.2022

Belinda Tato – gościnnie w ASP Katowice

Spotkania z Belindą Tato – światowej sławy architektką i propagatorką miejskiego projektowania społecznego, profesorką Uniwersytetu Harvarda.

W grudniu uczelnie Konsorcjum Akademickiego Katowice-Miasto Nauki odwiedzi architektka i wykładowczyni Uniwersytetu Harvarda – Belinda Tato. Architektka poprowadzi gościnne wykłady i spotka się ze wspólnotą akademicką oraz mieszkańcami regionu. Od 2-6 grudnia Belinda Tato będzie mówić o swoich projektach, a także o zaangażowaniu użytkowników w proces zmiany przestrzeni publicznych.

Przed przyjazdem do Katowic, Belinda Tato przeprowadzi wykład online wprowadzający do metodologii pracy ecosistema urbano oraz prezentujący zrealizowane projekty (28 listopada).

Tato definiuje swoje podejście jako miejskie projektowanie społeczne, przez które rozumie projektowanie środowisk, przestrzeni w celu poprawy samoorganizacji obywateli, interakcji społecznych w ramach społeczności oraz ich relacji ze środowiskiem. Belinda Tato jest bardzo zaangażowana w edukację jako część swojej działalności. Oprócz nauczania na różnych uniwersytetach na całym świecie, zarówno w ramach regularnych kursów semestralnych, jak i warsztatów (Madryt, Harvard, Bergen, Alicante, IAac, Royal Danish Academy of Fine Arts, Aarhus School of Architecture, ...) jest również profesorem nadzwyczajnym w departamencie architektury krajobrazu w Harvard University Graduate School of Design.

Podczas wykładów i seminariów prowadzonych przez Belindę Tato chcemy pokazać, w jaki sposób partycypacja może stać się sposobem na konfrontację z naszymi obawami, lub wsparciem naszych intuicji w kontekście, w którym architektura, urbanistyka i inne dziedziny związane z projektowaniem stają się coraz bardziej złożone i wielowarstwowe. Partycypacja nie jest celem, jest środkiem: potężnym narzędziem, które tworzy nowe połączenia i pobudza zarówno kreatywność, jak i produkcję nowych pomysłów. Partycypacja również umożliwia budowanie zbiorowego dialogu, który będzie angażował ludzi na różne sposoby, w różnych formatach i w różnym czasie. Partycypacja jest metodą umożliwiającą tworzenie bardziej
demokratycznych, inkluzywnych i otwartych środowisk, redefiniujących samo pojęcie obywatelstwa.

Podczas zajęć będziemy próbowali odpowiedzieć na pytania:

•  Jak projektanci mogą na nowo wyobrazić sobie procesy decyzyjne oparte na uczestnictwie?
  • Jak powinna rozwijać się partycypacja w projektowaniu w ciągle zmieniającej się rzeczywistości?
  • Co poprawia komunikację i wzmacnia twórczy dialog?
  • Czy projektowanie partycypacyjne może prowadzić do otwartych procesów lub rezultatów?

Metodologia pracy B. Tato pobudza do działania złożone i wzajemnie powiązane procesy zachodzące w mieście. Wychodząc od drobiazgowej analizy kontekstu, stara się uzupełnić strategiczną wizję rozwoju miasta o taktyczne, zorientowane na działanie podejście oraz produkcję namacalnych rezultatów i doświadczeń związanych z transformacją. Wielokrotnie też realizowała projekty dla branży edukacji, m. in. jeden z ostatnich dużych projektów to Kampus w Maladze.

• Spotkania z Belindą Tato

Serdecznie zapraszamy na spotkania z Belindą Tato:

28 Listopada godz. 18.00- 19.00
    Wykład online – prezentacja wybranych projektów oraz metodologii pracy ecosistema urbano
    Transmisja online na youtube.com/UniwersytetSlaski

2 grudnia godz. 11.00 – 12.30

SEMINARIUM SPECJALISTYCZNE, ENVIRONMENTAL AWARENESS. CITY AS AN EDUCATIONAL SPACE
    ŚWIADOMOŚĆ EKOLOGICZNA. MIASTO JAKO PRZESTRZEŃ EDUKACYJNA
    sala konferencyjna CINiBA ul Bankowa 11a, Katowice

4 grudnia godz. 12.55-13.55
    WYKŁAD SPECJALISTYCZNY w ramach Śląskiego Festiwalu Nauki
    DESIGNING ATMOSPHERES FOR SOCIAL INTERACTION