Aktualności 03.01.2018

Absolwenci, doktoranci i pracownicy ASP w Katowicach w finale konkursu Zakłócenia / Umwelt

Wernisaż wystawy połączony z ogłoszeniem wyników konkursu odbędzie się 18 stycznia 2018 o godzinie 16 w Centrum Sztuki Współczesnej SOLVAY w Krakowie. W finale konkursu są artyści związani z ASP w Katowicach: Marta Czarnecka, Aga Jot, Izabela Łęska, Marek Rachwalik, Michalina Trefon.

Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie ogłosił pierwszą edycję ogólnopolskiego konkursu ZAKŁÓCENIA / temat tegorocznej edycji - UMWELT. W dosłownym tłumaczeniu /niem./znaczy tyle co środowisko, otoczenie. Słowo to zostało zaadaptowane przez niemieckiego biologa Jakoba von Uexkull, określa zwierzęcy punkt widzenia danego gatunku. Każdy organizm ma swoje uwarunkowania ekologiczne i styl życia. Umwelty różnią się co stanowi o ich indywidualności i wyjątkowości historii. Z semiotycznego punktu widzenia to rodzaj egoistycznego świata. Na skutek badań nad zwierzętami, jasnym stało się, że nie możemy odczuwać tego co odczuwają zwierzęta. W pełni nie możemy pojąć psa nie będąc psem. Jedyne na co nas stać to próba wyjścia poza nasz wąski Umwelt i wejście w jego świat za pomocą siły wyobraźni. Wychodzenie poza granice naszej percepcji może stać się kluczem i odkrywczym narzędziem na polu sztuki, nauki i wielu innych działań. Czy możemy sobie w pełni wyobrazić jakto jest być robakiem niczym Franz Kafka w "Przemianach"? Porzucić antropocentryzm, uruchomić najsilniejsze pokłady empatii by na polu swej imaginacji wcielić się w nawet najbardziej odpychające stworzenie, skrajnie różną sytuację, obce nam środowisko. Zwierzęta to nie surogat człowieka, małpa to nie uproszczony człowiek, inni ludzie to nie nasze odpowiedniki. To odrębne światy, niedostępne Umwelty.

Jury konkursu:Rafał Borcz / Akademia Sztuk Pięknych, Kraków
Rafał Borcz / Akademia Sztuk Pięknych, Kraków