Wydział Projektowy 22.01.2021

Young Design 2020 – wygrywa studentka ASP w Katowicach

W finałowej dziesiątce jest także absolwentka ASP w Katowicach.

Stypendium im. prof. Wandy Telakowskiej w konkursie Young Design 2020 otrzymała Oliwia Otręba, studentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, która zaprezentowała przed Kapitułą Stypendialną Cover Voronoi - elastyczną nakładkę na protezę kończyny dolnej. Nakładka nie tylko osłania elementy protezy, lecz także nadaje kształt symulujący zdrową nogę, co jest szczególnie pożądane przez użytkowników w przypadku noszenia długich spodni. Cover wyróżnia sposób mocowania, który sprawia, że produkt jest jednoelementowy i nie przemieszcza się podczas codziennego użytkowania.

Wyróżnienie otrzymała Klaudia Żmuda, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, za projekt obudowy urządzenia telemedycznego umożliwiającego zdalne badanie USG pacjenta.

Young Design to pierwszy w Polsce program stypendialny przeznaczony dla studentów i absolwentów uczelni kształcących w kierunku wzornictwa (pierwsza edycja odbyła się w 2008 roku). Konkurs ma na celu wskazanie najbardziej obiecujących projektantów młodego pokolenia - takich, którzy rozumieją rynek i będą umieli w przyszłości pracować z przemysłem.

21 stycznia 2021 Kapituła Stypendialna wybrała laureata spośród finalistów, którzy prezentowali siebie i swoje portfolio. Główną nagrodę otrzymał projektant, który poza dobrymi projektami najlepiej zaprezentował swoje umiejętności i kompetencje potrzebne do współpracy z przyszłymi pracodawcami.

Konkurs organizuje Instytut Wzornictwa Przemysłowego.