Radiowa Trójka i Instytut Wzornictwa Przemysłowego nagradzają studentów ASP
Wydział Projektowy 30.06.2017

Radiowa Trójka i Instytut Wzornictwa Przemysłowego nagradzają studentów ASP

Martyna Czech, studentka malarstwa ASP w Katowicach, wygrała w konkursie Talenty Trójki. Karolina Hołdys, absolwentka ASP w Katowicach zwyciężyła w 10. edycji Young Design.

Martyna Czech została nagrodzona za: "dezynwolturę i odwagę w sięganiu po różne języki i tradycje malarskie; świeżość ikonograficzną, drapieżność oraz nieoczywistość, która sprawia że z zaciekawieniem oczekuje się na kolejne obrazy". Artystka studiuje malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, w pracowni prof. Andrzeja Tobisa. W swojej twórczości zajmuje się krytyką ludzkiego świata na podstawie własnych doświadczeń. W wielu pracach porusza temat cierpienia zwierząt. Jest wnikliwym obserwatorem zależności występujących między światem zwierząt i ludzi. Interesują ją sytuacje, w których zderzenie tych dwóch światów powoduje ból i cierpienie. W finale kategorii Sztuki Wizualne znaleźli się również Maciej Cholewa, także z ASP w Katowicach, oraz Diana Lelonek.

Karolina Hołdys, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, zwyciężyła w 10. edycji Young Design. 9 czerwca 2017 w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego Kapituła Stypendialna wybrała zwycięzcę spośród dziesięciu finalistów.
Young Design ma na celu wskazanie najbardziej obiecujących projektantów młodego pokolenia, takich, którzy rozumieją rynek i będą umieli w przyszłości pracować z przemysłem.
Laureatka, Karolina Hołdys, otrzymała stypendium im. Wandy Telakowskiej w wysokości 20 000 zł ufundowane przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. dr hab. Piotra Glińskiego oraz konsultacje biznesowe w Startup Academy i możliwość prezentacji na gali Dobry Wzór w październiku w IWP. Dodtkową nagrodę otrzymała Kaja Nosal, absolwentka wzornictwa na ASP w Katowicach. Projektantka została wyróżniona przez firmę Paged Meble propozycją stażu. Kaja Nosal prezentowała w finale Young Design m.in. projekt mebli „Party, play, work”, inspirowany codziennym życiem w Bauhausie lat 20.
W dziesiątce finalistów konkursu Young Design były cztery osoby związane z ASP w Katowicach. Jurorzy zakwalifikowali do finału dwie prace dyplomowe zrealizowane w Pracowni Projektowania Ergonomicznego ASP Katowice. To Centrum obróbcze CNC, którego autorem jest Kamil Kowalczyk oraz Zestaw do nebulizacji – Neboo, projektu Agaty Gancarczyk. W finale były także dwie prace absolwentów ASP w Katowicach: inkubator otwarty INNEO zaprojektowany przez Karolinę Hołdys oraz system mebli inspirowany Bauhausem, Party, play, work, autorstwa Kaji Nosal.

Więcej informacji: Talenty TrójkiYoung Design.