Wydział Projektowy 30.03.2022

Digital Mythologies – Mythological Digitalities. Międzynarodowe warsztaty studenckie.

Od 31 marca Akademia gości grupę studentów i wykładowców z europejskich uczelni partnerskich.

Uczestnicy warsztatów „Mythology: Play” wysłuchają wykładów o polskim teatrze awangardowym, o plakacie, obejrzą projekcję spektatlu „A Pink Chair” na podstawie twórczości Tadeusza Kantora, a następnie w międzynarodowych zespołach, w skład których wejdą też nasi studenci, opracują ruchome grafiki inspirowane spektaklem lub będące jego interpretacją (np. dynamiczne plakaty, animacje, teasery). Efekty prac zostaną zaprezentowane 7 kwietnia podczas wydarzenia „Young AGRAFA”.

Podczas pobytu w Akademii grupa odwiedzi także Cricotekę w Krakowie, a także pozna katowicką modernę i Nikiszowiec.

Warsztaty w Akademii organizują dr hab. Jacek Mrowczyk (Wydział Projektowy) i dr Jakub Cikała (Wydział Artystyczny), są one realizowane w ramach międzynarodowego projektu „Digital Mythologies – Mythological Digitalities“, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+ Partnerstwa współpracy. Koordynatorem projektu jest Aalto University z Finlandii, konsorcjum tworzą także:
Vilnius Academy of Arts (Litwa)
AP University of Applied Sciences and Arts Antwerp (Belgia)
Institute of Art, Design and Technology Dublin (Irlandia)
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach (Polska).

Projekt będzie realizowany przez 3 lata. Planowane są jeszcze 4 edycje warsztatów studenckich oraz 4 spotkania warsztatowe dla wykładowców.

Celem projektu jest upowszechnienie stosowania narzędzi cyfrowych wspomagających edukację zdalną w zakresie mediów i komunikacji wizualnej, a także zachęcenie studentów do sięgania po motywy mitologiczne w pracy artystycznej lub projektowej.