Wydział Projektowy 14.05.2018

Design 32 – Najlepsze Dyplomy Projektowe w Polsce: nagrodzone prace zobaczymy na Łódź Design Festival

Wiemy już, które prace nagrodzono w konkursie na najlepsze dyplomy projektowe państwowych uczelni artystycznych. Znamy też laureata głosowania na Nagrodę Publiczności. Do 6 maja wszystkie prace prezentowano na wystawie w katowickiej Galerii Rondo Sztuki. Od 19 do 27 maja zwycięskie projekty zobaczyć będzie można podczas Łódź Design Festival.

Spośród 32 zgłoszonych do konkursu Design 32 – Najlepsze Dyplomy Projektowe przez macierzyste szkoły dyplomów z 2017 roku wybrano 9 najbardziej wyróżniających się pod względem idei, wrażliwości projektowej, podejmowanych problemów i oryginalności rozwiązań. Wyboru 8 zwycięskich projektów dokonało jury, w którego skład weszli Rektorzy polskich uczelni oraz dwóch ekspertów zagranicznych: Rasmus Holscher – właściciel studia Holscher Design w Kopenhadze oraz Prof. Stanislav Stankoci, Rektor Vysoká škola Výtvarných Umení w Bratysławie. Dyplom wyróżniony Nagrodą Publiczności wyłoniono na drodze otwartego głosowania. Wszystkie nagrodzone prace zobaczymy na wystawie odbywającej się w ramach majowego Łódź Design Festival (19-27.05.2018).
Wśród zaprezentowanych dyplomów obejrzymy:
•    Projekt urządzenia wspomagającego proces przemieszczania się dla osób niepełnosprawnych autorstwa Iwony Pieczary (ASP Łódź), który otrzymał Nagrodę Rektorów,
•    Projekt książki „Obiecadło” na podstawie „Fraszek” Jana Kochanowskiego Annę Wieluńską (ASP Warszawa) wyróżnioną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
•    „Dzikie oregano” – cykl fotografii i książka fotograficzna o ziołolecznictwie w Polsce Dominiki Koszowskiej (ASP Katowice), które przyniosły autorce Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego,
•    Identyfikację wizualną firmy kolarskiej „Cześć i Czołem” Aleksandry Jędrzejewskiej (ASP Wrocław), która otrzymała Nagrodę Prezydenta Katowic,
•    Projekt Mebla Warsztatowego Marleny Wiśniewskiej (ASP Warszawa), któremu przyznano Nagrodę Publiczności,
•    projekty z Wyróżnieniem Honorowym: dyplom Wizualna reprezentacja danych – jak uniknąć błędów projektując infografikę (Kinga Limanowska, ASP Katowice), dyplomy Symulacja warunków życiowych na Marsie i Księżycu w środowisku ziemskim oraz Symulacja warunków pracy na Księżycu i Marsie w środowisku ziemskim (Piotrt Madej i Antoni Skąpski, ASP Kraków), Projekt systemu organizacji i wymiany informacji między osobami zaangażowanymi w opiekę nad chorymi niesamodzielnymi (Karolina Wilk, ASP Katowice) i dyplom Ogród w mieście. Labirynt przeszłości w śródmieściu Gdańska (Barbara Knobloch, ASP Gdańsk).

Konkurs Design32 to Jest to jedyny konkurs, który umożliwia prezentację szerokiej publiczności efektów kształcenia i dokonań młodych projektantów. Otwiera przed uczestnikami możliwości zaistnienia na profesjonalnym rynku projektowym, a jego twórcza i przyjazna atmosfera sprzyja dyskusji na temat trendów i tendencji w projektowaniu oraz wymianie doświadczeń między ośrodkami akademickimi – studentami, pedagogami. Stwarza również okazję do wypracowania współpracy między projektantami a przedstawicielami biznesu. O randze Design32 świadczą nie tylko nagrody, ale także duża popularność w środowisku studentów i absolwentów.

Tegoroczny konkurs odbywa się pod patronatem: Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych - SPFP, Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej – STGU, Co Jest Grane 24, Lounge, Notes Na 6 Tygodni, Magazif, F5, RMF Classic (współpraca redakcyjna).

Pełne wyniki tutaj, Facebook informuje tutaj.