Wydział Projektowy 10.03.2020

Design 32 – Najlepsze dyplomy projektowe Akademii Sztuk Pięknych 2019

Nie pytamy, czy design może zmieniać świat, ale jak to robi.

Współczesny świat jest pełen wyzwań – takich, przed którymi stajemy i takich, które sami stwarzamy. Niektóre z nich podejmują najlepsi młodsi polscy projektanci, prezentujący swoje prace na wystawie „Design 32”.

Przegląd tegorocznych dyplomów dowodzi, że prace młodych projektantów są próbą znalezienia balansu pomiędzy światem wirtualnym, a rzeczywistością, życiem zawodowym, a prywatnym, przeszłością, a teraźniejszością. Wiele z prac dotyka tematu relacji z innymi ludźmi, własnym ciałem i naturą. Relacje to hasło-klucz tegorocznej edycji.

Wystawa jest  pokłosiem konkursu „Najlepsze Dyplomy projektowe Akademii Sztuk Pięknych” organizowanego już po raz dziesiąty przez katowicką Akademię Sztuk Pięknych. Biorą w nim udział wszystkie publiczne polskie uczelnie artystyczne, zgłaszając do konkursu to, co mają w danym roku najlepszego. To jedyny taki konkurs w Polsce, po dziewięciu latach zajmujący znaczącą pozycję pośród innych wydarzeń poświęconych designowi i mogący się poszczycić gronem znakomitych laureatów.

Zapraszamy do Ronda Sztuki

O konkursie

Bardzo ważna jest idea współpracy, której niewątpliwie przegląd jest płaszczyzną – jesteśmy co prawda dla siebie  konkurencją, ale również kooperujemy w wielu znaczących projektach artystycznych i projektowych.
Antoni Cygan, rektor ASP w Katowicach

Startujący w zawodowe życie projektanci zostają wyposażeni przez uczelnie w pakiet wiedzy, umiejętności i kompetencji - tak stanowią dokumenty. Jednocześnie są wrażliwi, jeszcze niedoświadczeni i ufni, chcą sprostać wyzwaniom stawianym przez dynamikę współczesności.
prof. Agata Danielak-Kujda

Jesteśmy w momencie, w którym wyjątkowo łatwo można przewidzieć obszar zainteresowań przyszłych projektantów. Niewątpliwie będą to zagadnienia związane z problemami degradacji środowiska naturalnego i próby jego ratowania. Pozwólmy jednak chaosowi wszechświata obrać własny porządek zdarzeń...
dr. hab. Damian Pietrek

Dzięki żarliwości i sile młodych kreatywnych umysłów, przegląd rokrocznie pozytywnie nas zaskakuje, dostarczając nam wielu wrażeń. Prace dyplomowe, przed chwilą jeszcze studentów, dziś już absolwentów, są dla nas źródłem radości i satysfakcji, dają też nadzieję na przyszłość.
prof. Marian Oslislo

Niezmiernie istotną wartość stanowi możliwość wzajemnej konfrontacji młodych projektantów, biorących udział w konkursie, a tym samym stworzenie warunków, sprzyjających poznawaniu różnorodnych postaw twórczych, idei i sposobów ich realizacji. To także sytuacja, dzięki której mogą oni zweryfikować swoje zawodowe umiejętności, wiedzę czy poglądy, zestawiając je z innymi projektantami, a przede wszystkim poddając swoje prace konkursowej ocenie.
prof. Mariusz Włodarczyk