Zbyněk Janáček – 2009/2019  BOXY 2.0

Zbyněk Janáček – 2009/2019 BOXY 2.0

Pracownia Grafiki Cyfrowej zaprasza na wernisaż do Galerii 302. Wtorek, 5 marca, godz. 13.00.

Profesor Zbyněk Janáček, urodzony w 1957 roku w Jeseniku. Wybitny czeski grafik, członek Stowarzyszenia Czeskich Artystów i Projektantów Hollar, członek Stowarzyszenia Art Praha, Stowarzyszenia Q oraz Brno. Jest docentem w atelier grafiki artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Ostrawskiego. Ukończył Wydział Filozoficzny Uniwersytetu im. Palackiego w Ołomuńcu. Pracował jako redaktor artystyczny wydawnictw Profil oraz Sfinga. Od 1991 roku prowadził zajęcia w Uniwersytecie Ostrawskim na stanowisku adiunkta w katedrach wychowania plastycznego i twórczości artystycznej. W 1998 przeprowadził przewód habilitacyjny w dziedzinie Sztuki plastyczne w Uniwersytecie im. Palackiego w Ołomuńcu. Dziekan Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Ostrawskiego w latach 2008–2015.

Zajmuje się grafiką artystyczną i użytkową. W zakresie projektowania graficznego współpracuje z szeregiem czeskich wydawnictw. W grafice artystycznej koncentruje się na serigrafii i druku cyfrowym. Razem z malarzem Profesorem Eduardem Ovčáčkem, organizował warsztaty Serigrafia. Brał udział w tworzeniu Centrum Serigraficznego na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Ostrawskiego, którego częścią jest kolekcja skupiająca przedstawicieli współczesnej czeskiej i słowackiej serigrafii.