silence – Judyta Bernaś w Rzeszowie

Na wystawę zaprasza Galeria Sztuki r_z Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Rzeszowski.

Judyta Bernaś o wystawie:
Motywem przewodnim jest oniryczna postać człowieka wpisana w naturalny cykl narodzin, unicestwienia i odnowy. Pobrzmiewający kulturowy i religijny synkretyzm, uwarunkowany jest zastosowaniem działań formalnych i treściowych budowanych na kontrastach różnorodnych pojęć i zjawisk. Integralność, scalenie obrazowania boga i człowieka, kobiety i mężczyzny, sacrum i profanum w jednym przedstawieniu tworzy monolit.

Spójność tę daje zauważalna ciągła inklinacja do pojednania dwóch odmiennych płci, połączenia ich w jeden organizm, wchłonięcia jednego w drugie, w celu stworzenia jednorodności myśli i ciała. Próba stworzenia jednej ikony intensywnej znaczeniowo, łączącej jedność ciała metafizycznego i fizycznego zamyka się w formie niewyraźnej sylwetki opisującej energię lub ducha. Całemu procesowi towarzyszy transgresja będąca przyczynkiem do rozwoju natury i kultury, a także zastosowana fotografia w podczerwieni odcinająca światło widzialne, by zobaczyć to, co niewidzialne.

Judyta Bernaś

• doktor habilitowany sztuki