Rekrutacja 2020 – ponad trzy osoby na jedno miejsce

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach zakończyła pierwszy etap rekrutacji. Ograniczenia związane z pandemią nie wystraszyły przyszłych studentów – o jedno miejsce na studiach stacjonarnych stara się ponad troje kandydatów.

We wtorek 7 lipca komisja egzaminacyjna rozpoczęła przeglądanie prac nadesłanych przez osoby, które chcą rozpocząć studia w katowickiej Akademii. W tym roku do egzaminu przystąpiło 375. Ubiegają się one o 38 miejsc na Wydziale Artystycznym (Grafika i Malarstwo – studia pięcioletnie) oraz o 78 miejsc na Wydziale Projektowym (Projektowanie graficzne i Wzornictwo, studia licencjackie i magisterskie). Statystyczne daje to 3,5 osoby na jedno miejsce.

– To bardzo nietypowe czasy, więc i forma kontaktu z kandydatami jest nietypowa. W tym roku cały proces rekrutacji, łącznie z przeglądem prac, rozmową kwalifikacyjną czy wykonywaniem zadań egzaminacyjnych jest przeprowadzany online. Po raz pierwszy spotkamy się dopiero podczas inauguracji roku akademickiego. Takiej sytuacji jeszcze w naszej uczelni nie było – zauważa Antoni Cygan, rektor ASP w Katowicach.

Wyniki egzaminów wstępnych poznamy pod koniec lipca. Wtedy też rozpocznie się proces rekrutacji na studia w języku angielskim. Inclusive Design: Health and Social Well-Being oraz Designing Reading Experience and Interactive Storytelling Interdyscyplinarne, to interdyscyplinarne studia II stopnia na kierunkach Wzornictwo i Projektowanie graficzne. Natomiast pod koniec sierpnia rozpocznie się proces rejestracji na studia niestacjonarne.