Przyłbice dla szpitali – podsumowanie inicjatywy

4841 przyłbic i 46 szpitali – z takim wynikiem Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach kończy akcję produkcji przyłbic ochronnych, które od początku kwietnia powstawały w uczelnianej modelarni.

Na początku kwietnia, w związku z wybuchem pandemii, z inicjatywy Rektora, wykładowców i pracowników Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w uczelnianej modelarni zaczęto produkować przyłbice ochronne, które następnie  sukcesywnie były przekazywane do śląskich szpitali i domów pomocy społecznej.

Kiedy pierwsza partia dotarła do placówek okazało się, że zapotrzebowanie jest zdecydowanie większe niż na początku przypuszczano. Niestety, zabrakło środków na niezbędny materiał. W tej sytuacji bez wahania swą pomoc zaoferowały firmy: Welding Alloys Polska Sp. z o. o,
Woodica Fabryka Mebli Drewnianych,
Biuro Projektowania Systemów Cyfrowych Sp. z o. o. (BPSC),
Katowickie Wodociągi, Węglokoks S.A.
oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Dzięki temu w ciągu trzech miesięcy udało się wyprodukować prawie pięć tysięcy przyłbic i w ten sposób wesprzeć personel medyczny w niezwykle trudnej walce z COVID-19.

Cała ,,przyłbicowa akcja’’ nie miałaby swojego szczęśliwego i efektownego finału, gdyby nie zaangażowanie wielu osób: przede wszystkim panów Piotra Sabatowskiego i Pawła Staszewskiego wycinających przyłbice oraz składającej je od samego początku pani Katarzynie Sekret. W tej niełatwej sztuce bardzo mocno wsparli nas również pracownicy Instytucji Filmowej Silesia Film oraz 32. Harcerska Drużyna Wodna im. Pawła Krawczyka. .