Karolina Wiktor – wykład i warsztat

Jak w nagłej niepełnosprawności tworzyć sztukę zaangażowaną społecznie – wykład. Rozumienie zaczyna się od emocji – warsztat.

KAROLINA WIKTOR – artystka wizualna, performerka, twórczyni poezji wizualnej. Jej życie artystyczne dzieli się na dwie części odgraniczone wyraźną cezurą.

Cezurę tę stanowią wydarzenia z jesieni 2009 roku. To wówczas, w trakcie koncertu, artystka doznała wylewu krwi do mózgu spowodowanego pęknięciem tętniaka, a kilka dni później, już po operacji, przeżyła udar niedokrwienny. Afazja (zaburzenie mowy, koordynacji i zdolności komunikacyjnych spowodowane uszkodzeniem lewej półkuli mózgu) i połowiczny paraliż ciała przestawiły zwrotnicę w jej biografii twórczej. Wcześniej Wiktor stanowiła połowę duetu performerskiego Sędzia Główny założonego w 2001 roku z Aleksandrą Kubiak. Po kryzysie zdrowotnym artystka zaczęła wymagającą i długotrwałą rehabilitację, w której – jak podkreśla – pomogło jej doświadczenie twórcze zdobyte w ramach działalności duetu Sędzia Główny. Karolina Wiktor podkreślała, jaką rolę w jej procesie rehabilitacji odegrał transgresywny charakter wcześniejszej twórczości: "Przed chorobą robiłam performance, który wymagał ode mnie przekraczania granic wstydu, pracy z ciałem i umysłem, umiejętności koncentracji w ekstremalnych momentach. To pomogło mi przekroczyć najtrudniejszą granicę – własnej niesprawności fizycznej, ale również intelektualnej."

W 2010 roku zaczęła pisanie bloga dotyczącego afazji, a w 2013 – prezentującego jej poezję wizualną. W 2014 roku w efekcie współpracy Zachęty i Korporacji Ha!art ukazała się książka "Wołgą przez afazję" – poemat wizualny, w którym Wiktor zapisała swoje przemyślenia dotyczące stanu, w jakim się znalazła, a tekstom konstruowanym według autonomicznych zasad towarzyszą rysunki. Na ostatnich kartkach książki znajdziemy też "Paszport Afazjanina" – kartę, która może przydać się w sytuacjach codziennych osobie, której mózg został uszkodzony. Są na niej informacje charakteryzujące samą afazję oraz wskazania, co zrobić, by pomóc osobie, której stan wyraźnie pogorszył się podczas przebywania w miejscu publicznym.

Program:

• Jak w nagłej niepełnosprawności tworzyć sztukę zaangażowaną społecznie – – czyli Niezbędnik Afazjanina dla każdego, wykład, 12 maja godz. 12.00 / sala kinowa ASP w Katowicach ul. Raciborska 50
  • Rozumienie zaczyna się od emocji – warsztat, 12 maja godz. 12.00 / sala kinowa ASP w Katowicach ul. Raciborska 50, zapisy: jolanta.jastrzab@asp.katowice.pl