Grzegorz Hańderek nowym rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach

Grzegorz Hańderek nowym rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach

Kolegium elektorów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach jednogłośnie zadecydowało, że doktor habilitowany Grzegorz Hańderek, dotychczasowy Prorektor ASP w Katowicach, zostanie kolejnym Rektorem uczelni. Zastąpi tym samym dotychczasowego Rektora, profesora Antoniego Cygana, który pełni tę funkcję od 2012 roku.

Grzegorz Hańderek to profesor ASP w Katowicach. Prowadzi Pracownię Interpretacji Literatury. W latach 2008–2012 był dziekanem Wydziału Artystycznego, a od roku 2012 jest Prorektorem ds. kształcenia i studentów.

Rektor-Elekt urodził się w 1977 roku w Zabrzu. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (dyplom z wyróżnieniem uzyskany w Pracowni Wklęsłodruku w 2003) oraz w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (filia w Cieszynie, dyplom w 2002). Od 2003 roku pracuje w ASP w Katowicach. W 2005 sfinalizował przewód doktorski, a w 2010 – przewód habilitacyjny. Jest dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych. Kuratorem Triennale Grafiki Polskiej. Brał udział w ponad 200 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Zajmuje się sztukami wizualnymi oraz grafiką artystyczną.

Grzegorz Hańderek

• profesor sztuk plastycznych