Ceramika użytkowa – warsztaty z Bogdanem Kosakiem

To dobra propozycja dla osób zainteresowanych poznaniem warsztatu ceramicznego od podstaw oraz do projektantów, absolwentów, studentów, uczniów szkół i uczelni artystycznych pragnących poszerzyć umiejętności praktyczne i teoretyczne z projektowania i wdrożenia użytkowych i dekoracyjnych przedmiotów ceramiki szlachetnej. Koszt: 1400 zł.

Rekrutacja
Rekrutacja odbywa się na podstawie oceny przedstawionych szkiców koncepcyjnych projektów, które kandydat chciałby wykonać podczas warsztatów. Kryteria oceny: możliwości czasowe i technologiczne wykonania prototypów

Dwie grupy – zaawansowana/początkująca
Liczba uczestników: jedna grupa do 5–6 osób.
Liczba godzin:
Warsztat ceramiczny 1 tydzień (3 dni x 8 h) = 24 h
Projekt konsultacje 1 tydzień (3 dni x 5 h) = 15 h
Modelowanie 1 tydzień (3 dni x 8 h) = 24 h
Formy 1 tydzień (4 dni x 8 h) = 32 h
Odlewy 1 tydzień (3 dni x 8 h) = 24 h
Wykańczanie i wypały (1 tydzień 3 dni x 8 h) = 24 h

Razem 6 tygodni, 143 godziny

Grupa początkujących – Projektowanie bez znajomości technologii
Eliminowane przeszkód uniemożliwiających wykonanie przedmiotu ceramicznego, odbywa się stopniowo w kolejnych etapach pracy nad realizacją pomysłu z równoczesnym zdobywaniem umiejętności niezbędnych przy realizacji projektu ceramicznego.

Grupa zaawansowana
Proces projektowy rozpoczyna się po wstępnym kursie warsztatu ceramicznego, od poznania możliwości technologicznych i materiałowych.
Uczestnik warsztatów sam decyduje o wyborze metody.

W obu grupach, efektem końcowym warsztatów jest krótka seria, do 10 szt. prototypów wykonanych z porcelany lub z porcelitu, wypalonych w piecu elektrycznym w temperaturze 1220°C

Opis szczegółowy
Warsztaty skierowane są do osób zaiteresowanych poznaniem warsztatu ceramicznego od podstaw oraz do projektantów, absolwentów, studentów, uczniów szkół i uczelni artystycznych pragnących poszerzyć umiejętności praktyczne i teoretyczne z zakresu projektowaninia i wdrożenia użytkowych i dekoracyjnych przedmiotów ceramiki szlachetnej. Projekty zostaną zrealizowane w technologii odlewów jednostronnych lub pełnych z masy lejnej porcelanowej w formach gipsowych. Wypały biskwitowe i ostre prowadzone w piecach elektrycznych w temperaturze 930 °C i 1220 °C. Szkliwienie szlliwem bezbarwnym przez zanurzenie.

Program warsztatów obejmuje konsultacje techniczne własnych projektów wstępnych, opracowanie projektu uwzględniającego technologiczne uwarunkowania wybranego materiału ceramicznego.  Modelowanie gipsowego prototypu i modelu. Wykonanie roboczej formy gipsowej do prób. Wykonanie odlewów, wykańczania, szkliwienia i wypałów. Organizator zapewnia materiały do wykonania jednej gipsowej formy roboczej.  W przypadku naczyń i przedmiotów składających się z
kilku elemetów: korpus plus ucho, uchwyt, wylew, dziubek, pokrywa, spodek lub w przypadku galanteri - elementy wynikające z podziału technologicznego przedmiotu, dopuszcalna ilość takich elementów może wynosić maksymalnie trzy. Maksymalna wielkość realizowanego przedmiotu po wypale wynosi: 25 x 16 x 16 cm. W liczbie do 10 sztuk.