Biennale Grafiki Studenckiej Poznań 2021

Dwie nagrody, siedmioro artystów prezentowanych na wystawie pokonkursowej.

Laureatką Nagrody Specjalnej Rektora ASP im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu została Aleksandra Rajnisz-Podlaska / Sterylność, 3 prace, 70x100cm każda, sitodruk.

Laureatem Nagrody Specjalnej Dziekana Wydziału Grafiki ASP w Krakowie jest Marcin Zonenberg / Falowiec_Nie-miejsce_120x359cm, druk cyfrowy; Falowiec_Nie-miejsce_100x70cm, druk cyfrowy.

Ponadto na wystawę pokonkursową zostały zakwalifikowane prace: Doroty Damek, Katarzyny Olejarczyk, Igora Warykiewicza, Pauliny Wojciechowskiej, Darii Wollman.

Wystawa w Galerii Miejskiej Arsenał jest dostępna do 28 marca.

XII edycja Biennale Grafiki Studenckiej jest to konkurs zakończony wystawą, otwarty dla studentów uczelni i instytutów artystycznych. Organizatorem Biennale jest Katedra Grafiki Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, we współpracy z Galerią Miejską Arsenał. Do tegorocznej edycji zakwalifikowało się 46 z ok. 1000 nadesłanych prac graficznych, które prezentowane są na wystawie pokonkursowej.

Wystawa pokonkursowa nosi tytuł Przeciwciała zaczerpnięty z terminologii medycznej. W kontekście sztuki i społecznych relacji odnosi się do wartości wpływających na zmiany sposobów myślenia oraz wytwarzania kulturowych wzorców.  Łączy się z próbą poszukiwania alternatywnych rozwiązań wpływających na widoczność błędów systemowych i ich korekcję. Tytuł wystawy prowokuje dyskusję wokół sieci relacji [2] nastawionych na akceptację konfliktowych sytuacji, w celu umożliwienia znalezienia rozwiązań uwzględniających różne społeczne interesy. Dialog na ten temat oparty jest na idei pluralizmu agonistycznego uwzględniającego różnorodność postaw sprzeciwiających się ujednolicaniu, typizacji i umasawianiu. Sprzyja akceptacji wykluczonych grup społecznych, które przewrotnie mają wpływ na właściwe działanie systemu społecznego. Złożoność organizacji społecznej, w szerszym kontekście, ujawnia działanie globalnych mechanizmów tworzących polaryzację społeczną. Wskazanie zjawiska, które nie mieści się w standardach, jakie narzuca współczesna kultura konsumpcyjna, pozwala na podważenie wartości sztuki koncentrującej się na przedmiocie. Formy wypowiedzi twórczej wpisujące się w bieżący język komunikacji medialnej umożliwiają zawieszenie procesu reifikacji sztuki.

Wystawa pokonkursowa XII edycji Biennale Grafiki Studenckiej prezentuje realizacje młodych twórców, które poprzez subwersywny charakter przedstawiają współczesne relacje międzyludzkie w strukturze społecznej, które nie bazują już na kontaktach opartych na wymianie towarowej, ale na rozważaniach związanych z nietypowym sposobem postrzegania rzeczywistości.