Amor vacui w Mieście Ogrodów

W obliczu przesycenia łatwo się zatracić. Wystawa Amor Vacui w symboliczny sposób odnosi się do obecnej w naturze człowieka potrzeby dekoracji. Galeria Pusta prezentuje prace Pawła Mendrka.

Geometria pozwoliła na oswojenie świata i na zapisanie sekwencji stanów, zlepionych z wizji kolejnych pokoleń, dźwigając jego historię. Żeby zrozumieć tożsamość miejsca trzeba przyjrzeć się historii, detalom zdarzeń, ich pomnikom. Podręczne, improwizowane rozwiązania lub starannie zaplanowane szczegóły, narastają jedne na drugich współistniejąc w geometrycznym lesie - starannie wypracowany szczegół, dekoracja, to to co po nas zostanie. Jednak ta epizodyczność odsłania prawdę, dostarcza nam wiedzy o tym, czego nie można zobaczyć na schematach – ukazuje jak żyjemy, jak myślimy, jak działamy  – co budzi  w nas śmiech, a co niechęć.

Paweł Mendrek

• doktor habilitowany