Rondo sztuki 07.09.2018

Tomasz Struk. Prześwity i (nie)pamięci.

Wystawa stanowi retrospektywny przegląd dorobku artystyczbnego jednego z najbardziej znaczących polskich twórców, wywodzących się z katowickiej ASP.

Rok 2018 – upływający pod znakiem grafiki artystycznej – jesienią wchodzi w kulminacyjną fazę. Główną imprezą towarzyszącą tegorocznej jubileuszowej 10. edycji Triennale Grafiki Polskiej jest wystawa prac Tomasza Struka „Prześwity i (nie)pamięci”, która zaprezentowana zostanie w trzech miejscach: Galerii ASP Rondo Sztuki, BWA w Katowicach oraz Muzeum Śląskim. Stanowi ona retrospektywny przegląd dorobku w 14 lat po przedwczesnej śmierci Artysty– jednego z najbardziej znaczących polskich twórców, wywodzących się z katowickiej Uczelni.
Wystawa obejmuje reprezentację wszystkich etapów twórczości – począwszy od eksperymentów towarzyszących formowaniu się wizualnego języka, poprzez kształtowanie się emblematycznych form, będących tworzywem dla powstania ostatecznych form twórczych, tzw. przekształceń (stanów), wyrażonych za pomocą wielu mediów – od rysunku, grafiki i fotografii, przez malarstwo, aż po instalacje przestrzenne
Struk w swojej twórczości w metaforyczny sposób porusza tematy związane z genealogią gestu oraz pamięci, rozumianej jako doświadczenie z pogranicza życia zbiorowego i indywidualnej egzystencji. Formy obecności i pamięci były istotą jego refleksji, stanowiąc oś centralną twórczości. Struktura powierzchni, ujęta często w radykalną formę geometrycznego sześcioboku, stała się znakiem rozpoznawczym jego praktyki artystycznej, którą traktować można jako jedno dzieło w procesie. Dzieło niedokończone i przez to otwarte…

Prezentująca prace na papierze (rysunki, fotografie, frottage, i oczywiście grafiki) odsłona wystawy w Rondzie Sztuki poświęcona będzie właśnie poszukiwaniu i kształtowaniu się artystycznego języka: krystalizowaniu form, zdeterminowanych logiką graficznego myślenia, odkrywających sensy w materii gestu, śladu i odbicia – Grzegorz Hańderek, kurator wystawy.
Tomasz Struk (ur. 12 sierpnia 1952 w Bytomiu, zm. w 2004 w Berlinie) – polski artysta grafik i malarz; autor instalacji[, pracował w Katowicach, Berlinie oraz Paryżu.
Studiował na Wydziale Grafiki katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Andrzeja Pietscha i Wojciecha Krzywoblockiego. Dyplom obronił w 1978 roku. Po studiach pracował na macierzystej uczelni jako adiunkt w pracowni druku wypukłego (1978-1995). Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki i Statens Kunstakademi w Oslo (1985) oraz Towarzystwa im. Aldegrevera (1989). W roku 2000 zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie oraz na Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach.
Jeszcze przed ukończeniem studiów artysta prezentował swoją twórczość na wystawach indywidualnych – w Gliwicach i Cieszynie (1976), w Bogoy (Norwegia) i Katowicach (1977). Po studiach jego indywidualne ekspozycje odbyły się m.in. we Wrocławiu (1979), Poznaniu i Katowicach (1980), oraz w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta (1997). W 2003, w związku z otrzymaniem wspomnianego Grand Prix, odbyła się duża wystawa artysta w Muzeum Narodowym w Krakowie. Współpracował ze Starmach Galleryw Krakowie i Walter Bischoff Galerie w Berlinie i Stuttgartu. Od 2004 roku, pracy Tomasza Struka byle pokazane m.i. w Berlinie (Walter Bischoff Galerie, 2005[6]), w katowickim Górnośląskim Muzeum Kultury (2005)[7] oraz w BWA Katowice (2014).

Kuratorzy wystawy: Grzegorz Hańderek i Roman Lewandowski
Integralnymi elementami projektu prezentacji p[rac T. Struka, oprócz wystawy w Galerii Rondo Sztuki,  jest prezentacja instalacji "Stan pamięci" w przestrzeni Muzeum Śląskiego oraz wystawa prac malarskich i obiektowych w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach.

UWAGA:
Wystawa w Rondzie sztuki będzie wyjątkowo otwarta dla zwiedzajacych od 7 września, natomiast  wernisaż odbędzie się tydzien później- 14 września o godz. 17.00.
Wernisaż w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach- o godz. 18:00.