Rondo sztuki 26.04.2019

Krzysztof Korab. Małe Obrzydliwości

Stabilizacja motylka to szpilka. Niezwykłe są zazwyczaj doświadczenia zwykłych ludzi — niezwykłe bo nie nasze. Tylko Twoje lub tylko moje… I tylko obraz pozwala utrzymywać je w tym nieuchwytnym stanie.

Nie nazywać i nie opisywać tego, co dotyczy nas i dotyka, a jedynie wydobyć (obnażyć) — w postaci śladu intuicyjnego gestu. Obrazy Krzysztofa, będącego nadwrażliwym receptorem takich doświadczeń, są tkanką utkaną z prywatnych i bezpośrednich gestów. Zwracając na siebie uwagę, utrudniają jednocześnie komfort patrzenia, oglądania – utrzymanie wzroku na powierzchni obrazu przez dłuższą chwilę wymaga często sporego wysiłku, a czasem trudne jest wręcz do zniesienia. Pulsująca struktura tych obrazów — rozedrgana i poruszająca — jest jakąś malarską wizualizacją rany, która z jednej strony budzi perwersyjną ciekawość, z drugiej niesmak, obrzydzenie i pozycję dystansu. Obrazy Krzysztofa są jakby śladem terapii „odzyskiwania czucia”. I bardziej niż „oglądania” (niż patrzenia na nie), domagają się raczej współodczuwania, a nawet współczucia. Estetyczne staje się etyczne i odwrotnie. W tym sensie na swój abstrakcyjny sposób pozostają w żywej relacji do rzeczywistości.

Krzysztof Korab – ur. w 1994 roku w Gliwicach. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, w 2018r. ukończył  z wyróżnieniem kierunek Malarstwo. Laureat konkursów: Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych 2018 (wyróżnienie honorowe), Studencka Grafika Roku 2017 (nagroda publiczności), Studencki Obraz Roku 2016 (wyróżnienie honorowe). Brał udział w licznych wystawach zbiorowych i  indywidualnych.

Wernisaż: 26.04.2019, godz. 18:00

Kurator: Paulina Walczak- Hańderek