Rondo sztuki 26.10.2020

III Międzynarodowe Triennale Rysunku Studenckiego

Organizowany przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach, już po raz trzeci, Międzynarodowy Przegląd Rysunku o charakterze konkursu staje się kluczową prezentacją tej dyscypliny, potwierdzając jej naczelne miejsce w edukacji artystycznej.

W poprzednich edycjach przegląd ukazał wielki potencjał drzemiący w medium i ujawnił możliwości przełamywania swego terytorium i odkrywania nowych obszarów. Zakres tematyczny prac i bogactwo stylistyk przełamywały tradycje akademickieposzukując rysunku wyzwolonego z obciążeń, idącego własnym tropem. Taki obraz rysunku zdecydowanie broni jego kluczowej funkcji jaką jest podstawa doświadczania twórczego, zwłaszcza w programach uczelni artystycznych. Jest gwarantem swobodnego, autentycznego rozwoju młodych artystów i ich dążeń w poszukiwaniu własnego języka oraz w konstruowaniu własnej tożsamości artystycznej, wolnej od uzależnień i głosów z zewnątrz.

Jury w składzie:

Prof. dr hab. Henryk Ożóg - przewodniczący

Prof. Boris Jirků

Prof. dr hab. Ireneusz Walczak

dr hab. Marian Kuczma, prof. ASP

dr Paweł Warchoł

podjęło decyzję o przyznaniu następujących nagród III Międzynarodowego Triennale Rysunku Studenckiego:

GRAND PRIX:  Julia Kempa, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, „Blizna”;

I Nagroda: Adrian Zert, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, „Bez tytułu”;

II Nagroda: Andrzej Kulig, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, „Bez tytułu 1”, Bez tytułu 2”;

III Nagroda: Weronika Jarzyna, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, „Akt 2”.

Wyróżnienia honorowe:

1. Monika Falkus, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, „Bez tytułu 1”;
  2. Weronika Jarzyna, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, „Akt 1”;
  3. Łukasz Jureczko, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, „Szklane matki”;
  4. Pavlo Kazmin, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, „Matka Ojczyzna”;
  5. Weronika Krawczyk, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, „My”;
  6. Kamila Mierzwińska, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, „Przebieg emocji 27”;
  7. Martyna Pinkowska, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, „Plaża”;
  8. Hanna Shumska, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, „Wirtualna kolonizacja 1”;
  9. Natalia Skalska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, „Blizna 2”, „Blizna 3”;
  10. Justyna Wolska, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, „No title 3”.

Wystawa będzie otwarta dla zwiedzajacych od 31 października do 20 listopada 2020 w Galerii ASP w Katowicach RONDO SZTUKI.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Obowiązują aktualne wytyczne epidemiologiczne. Regulamin zwiedzania galerii dostępny na stronie: http://www.rondosztuki.pl/wydarzenie.php?id=822

Partner wystawy: BPSC - Sponsor Młodej Sztuki