Aktualności 20.05.2019

Film absolwentki ASP w konkursie na 72. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes

Spośród ponad dwóch tysięcy zgłoszeń do 22. edycji konkursu Cinéfondation zakwalifikowano siedemnaście filmów, z czego tylko trzy z nich to animacje, w tym aż dwie zrealizowane są przez polskich twórców. Autorką jednej z nich jest absolwentka ASP w Katowicach.

W konkursie studenckich filmów krótkometrażowych – Cinéfondation – 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, znalazły się animacje „Duszyczka” Barbary Rupik, wyprodukowana przez Szkołę Filmową w Łodzi oraz „Roadkill” Leszka Mozgi. Barbara Rupik to absolwentka ASP w Katowicach, a obecnie studentka Szkoły Filmowej w Łodzi.

„Duszyczka”
To bogata i plastyczna animacja. Opowieść rozpoczyna się gdzieś przy brzegu rzeki, to tam ugrzęzło martwe ciało. Jego ogarnięte rozkładem wnętrze wciąż skrywa duszę – miniaturę ciała zmarłego. Gnijące narządy rozstępują się i maleńka postać przedziera się na zewnątrz. Stojąc nad brzegiem, żegna się ze swym ciałem i wyrusza w podróż po pośmiertnej krainie.

Film reprezentowany jest przez Krakowską Fundację Filmową.

72. Festiwal Cannes odbędzie się od 14 do 25 maja.

Więcej na stronie PISF.

Bogdan Król

• profesor sztuk plastycznych
  • profesor