Aktualności 03.02.2022

Stan rzeczy w epoce antropocenu

Prace graficzne z Pracowni Technik Drzeworytniczych i Książki Artystycznej ASP w Łodzi prezentowane w Galerii Koszarowa 19.

W 2000 roku Paul Crutzen (laureat nagrody Nobla w dziedzinie chemii) zaproponował „antropocen” jako nazwę epoki geologicznej Ziemi. Zaakceptowano ją w wielu środowiskach naukowych.

Antopocen charakteryzuje się znaczącym wpływem człowieka na ziemski system geologiczny i ekosystem. Ostatnie 10 tysięcy lat działalności człowieka na Ziemi naznaczyło planetę wieloma „ranami”.

Rozpoczęta pod koniec XVIII wieku rewolucja przemysłowa osiągnęła niebywałe rozmiary w naszych czasach. Wielkie przedsięwzięcia industrialne swoim rozmachem i oddziaływaniem wykraczają poza obszary regionalne, wywołując reperkusje wręcz globalne. Działania takie doprowadzają do zaniku bioróżnorodności, zmian klimatycznych, zmian na powierzchni planety, nadmiernej eksploatacji złóż, a przede wszystkim do zanieczyszczenia środowiska. Przekroczenie punktów krytycznych w tych obszarach ekosystemu poprowadzi ludzkość wprost ku zniszczeniu Ziemi, a tym samym ku samozagładzie.

Celem wystawy jest zwrócenie uwagi ten problem i skłonienie wrażliwego odbiorcy do szerszej refleksji. Eksponowane są prace graficzne wybrane spośród wielu realizacji programowych studentów Pracowni Technik Drzeworytniczych i Książki Artystycznej oraz prace pedagogów prowadzących Pracownię.

Wśród prezentowanych grafik są takie, które swoim obrazowaniem bezpośrednio odnoszą się do świata przyrody, jak i takie, które zawierają w sobie głębokie treści dotyczące szerokiej działalności człowieka w środowisku naturalnym oraz pokazujące jego wpływ na to środowisko.

Uczestnicy wystawy

Prowadzący Pracownię: