Aktualności 25.09.2020

Sztuka Łączenia 2020 – seminarium online

Prezentacja prac dotyczących wspomagania komunikacji między osobami słyszącymi i głuchymi. W projekt włączyło się 27 studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz 5 wykładowców.

Prezentowane prace powstały w Pracowni Informacji Wizualnej oraz w Pracowni Ilustracji Wydziału Projektowego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w latach 2018–2020.

Studenci kierunku projektowanie graficzne, we współpracy z osobami niesłyszącymi, stworzyli narzędzia wizualne mające wpłynąć na poprawę komunikacji pomiędzy osobami słyszącymi i głuchymi. Główne kwestie, którymi zajęli się w projektach to edukacja, zabawa, integracja, pomoc w rozwiązywaniu codziennych spraw, ze szczególnym uwzględnieniem nagłych zdarzeń, gdyż to one generują dużą liczbę problemów w zakresie dostępności transportu, ochrony zdrowia, zatrudnienia czy usług. Osobną kategorią są prace, które zajmują się dostępnością doznań związanych z odbiorem muzyki.

W trakcie seminarium można będzie zobaczyć bardzo różnorodne koncepcje. Niektóre z nich już zostały wdrożone, niektóre czekają na promocję i potencjalnych inwestorów, niektóre są projektami bardziej konceptualnymi. Wszystkie są ciekawe i potrzebne.
Program:
09.00 – zebranie uczestników, próba nagrania, próba ustawienia tłumaczy
10.00-10.00 – początek transmisji, przywitanie
10.10-10.20 „Tekst a projektowanie uniwersalne”,  Dagmara Stanosz
10.20-10.30 „Kultura Głuchych” , Michał Justycki
10.30-10.45 – przerwa
10.45-11.15  „Wspomaganie komunikacji między osobami słyszącymi i głuchymi – prace studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach”  – dr hab. Justyna Szklarczyk-Lauer + studenci
11.15 -12.00  „Zamigaj  mi!” – prezentacja projektu dyplomowego Oliwii Michniewskiej i Pauliny Szuścik

12.00-12.10 – przerwa

12.10-13.00 panel dyskusyjny dotyczący komunikacji wizualnej dla osób słyszących i niesłyszących. Goście: Katarzyna Szymura, Anna Michalska, Kinga Hołda-Justycka, Marek Piechocki. Moderacja: Michał Justycki, Dagmara Stanosz
13.00 -13.15 Połączenie przez skype`a z Danielem Kotowskim
13.15-13.30 połączenie przez skype`a z Markiem Laseckim
13.30-13.50 odpowiedzi dla internautów
13.50 – 14.00 – podsumowanie seminarium i zakończenie

Więcej informacji na stronie Muzeum Śląskiego

Bezposredni link do seminarium tutaj.