Aktualności 27.10.2021

Nie-miejsca – Marcin Zonenberg przy Koszarowej

Galeria 302 w budynku przy Koszarowej 19 zaprasza na wystawę i wernisaż. Środa, 27 października, godz. 13.00.

W cyklu grafik odnoszę się do “nie-miejsc” Marca Augé, który nazywa nimi obszary użyteczności publicznej i migracji ludności, takie jak centra handlowe, lotniska, dworce autobusowe czy kolejowe. Wszystkie one nieustannie wypełnione są ludźmi przemieszczającymi się w różne strony. Nie są jednak kojarzone z niczym, do czego można by przywiązywać szczególną wartość, przeciwnie – przywodzą na myśl pobieżność i powierzchowność.

By zobrazować „nie-mejsce” posłużyłem się gdańskim falowcem.  Jest to budynek mieszkalny, skupiający olbrzymią liczbę lokatorów. Mimo bliskiego ulokowania kolejnych mieszkań, między sąsiadami nie tworzy się trwała wspólnota. Mieszkańcy pozostają sobie obcy, nie czują sąsiedztwa, są osamotnieni, a tym, co łączy ich doświadczenia pozostają nieustanne migracje, przeprowadzki, śmierć i narodziny.

Falowiec postrzegam jako miejsce nieustannych zmian, ciągłego ruchu i pędu bez wyraźnego udziału jednostek. Widzę w nim wszystko to, co da się dostrzec na lotniskach, dworcach i stacjach metra.  Konstrukcja sprawia wrażenie chłodnej i nieprzyjaznej, niedającej – co paradoksalne – przestrzeni i warunków do zawiązywania wspólnot, budowania strefy bezpieczeństwa, kreowania własnego azylu.

Marcin Zonenberg
Urodzony w 1999 w Bydgoszczy. Mieszka w Katowicach oraz w Szubinie (woj. kujawsko-pomorskie).
Student IV roku Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na Wydziale Artystycznym.

Pracownie wiodące:
Pracownia Grafiki Cyfrowej (prof. A. Romaniuk i dr M. Pogorzelec)
Pracownia Interpretacji Literatury (dr hab. G. Hańderek, prof. ASP i dr M. Szandała)

Zajmuje się głównie grafiką cyfrową. W swoich działaniach skupia się na człowieku jako jednostce osadzonej we współczesnym świecie. Interesują go oddziaływania społeczne, wzorce kulturowe oraz przemiany polskich miast po transformacji ustrojowej w 1989. Czerpie inspiracje z miejsc wysoce zurbanizowanych i ich eksploracji.

W 2020 zrealizował wystawę indywidualną w przestrzeni wirtualnej Poligonu Sztuki. Otrzymał nagrodę specjalną na XII Biennale Grafiki Studenckiej w Poznaniu w postaci zrealizowania wystawy indywidualnej na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie w 2022. Nagrodzony na 9. Międzynarodowej Wystawie Rysunku Studenckiego w Toruniu w 2020. Wyróżniony na Studenckiej Grafice Roku 2019. Prezentował swoje prace m.in. na Poznań Art Week 2020 (online), w Galerii Scena Otwarta UAP oraz w Rondzie Sztuki w Katowicach.