Aktualności 27.10.2020

Komunikat Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach

dotyczący orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego

Z głębokim rozczarowaniem przyjąłem zarówno treść, jak i czas wydania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, które w okresie gwałtownie wzrastającego zagrożenia epidemicznego doprowadziły do eskalacji społecznego buntu i masowych protestów w przestrzeni publicznej.

Akademia zbudowana jest na wartościach, na czele których stoją wolność i przywiązanie do demokratycznego porządku, akceptującego różnorodność światopoglądów, przekonań i uczuć. Wartości te leżą u podstaw naszego myślenia i naszych działań.

W poczuciu zobowiązania wobec tych wartości chcę wyrazić pełną solidarność ze Studentkami, Doktorantkami i Pracowniczkami naszej Uczelni oraz wszystkimi Kobietami, które dziś – pozbawione prawa do wyrażenia własnego stanowiska w procesie kształtowania umowy społecznej – zmagają się z poczuciem zagrożenia o własne zdrowie i życie.

Grzegorz Hańderek

• profesor sztuk plastycznych