Aktualności 26.04.2024

Thomas Wedell na ASP w Katowicach – warsztaty, prelekcja i wystawa w ramach Agrafy’24

AGRAFA to zawsze okazja spotkania ciekawych postaci związanych z projektowaniem. Przy okazji edycji 2024, która odbywa się pod hasłem „Reflection”, jednym z wyjątkowych gości będzie ceniony na świecie desginer Thomas Wedell (USA). Uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć udział w poprowadzonych przez niego warsztatach i prelekcji oraz obejrzeć wystawę plakatów.

Warsztaty: „Zin Niewidzialnych miast" (22-24.04.2024)

Na 3-dniowy proces pracy złoży się seria eksperymentalnych kroków, łączących formę i treść za pomocą obrazów i typografii. Ostatecznie powstanie ośmiostronicowy zin wizualizujący wybraną treść z książki Niewidzialne miasta autorstwa Italo Calvino. Warsztat odbędzie się w dniach 22-24.04.2024 w budynku ASP w Katowicach, przy Koszarowej 19 w Katowicach (sala 111/112). Zapisy na warsztaty

Prelekcja: Overlap/Dissolve: Refleksje na temat 40-letniej współpracy (26.04.2026)

Temat prelekcji, którą wygłosi Thomas Wedell odzwierciedla jego zainteresowanie syntezą typografii i obrazu, przestrzeni dwu- i trójwymiarowej oraz formy i znaczenia. Tytułowe „nakładanie i przenikanie” często przywodzi na myśl warstwowe i rozmyte podejście charakterystyczne dla postmodernistycznego designu. Jednakże, czasami ten styl jest przytłoczony przez zbyt skomplikowane efekty wizualne, które wydają się jakby przypadkowym wynikiem przemieszania wszystkiego w mikserze, ignorując przy tym głębsze, symboliczne znaczenia, które mogłyby zostać wyrażone. W podejściu Wedella nigdy nie istnieje jedno, idealne rozwiązanie projektowe. Proces twórczy rodzi ideę, która ewoluuje, nakłada się i przenika w kolejną. Wykład Thomasa Wedella będzie okazją do posłuchania jego przemyśleń dotyczących procesu projektowego, ale również poznania stosowanych przez niego metod pracy, dzięki którym projekty współgrają z doświadczeniami odbiorcy.
8. Międzynarodowa Konferencja Projektowa AGRAFA’24 – Reflection odbędzie się 26.04.2024 w budynku ASP w Katowicach, przy ul. Raciborskiej 50. Rejestracja na konferencję obdywa się przez formularz na stronie www projektu.

Wystawa – 25 plakatów zza oceanu

Również podczas konferencji AGRAFA’24 odbędzie się trzecia część “występu” Thomasa Wedella w Katowicach. W budynku ASP obejrzymy 25 plakatów autorstwa duetu Skolos/Wedell wyselekcjonowanych na potrzeby tej ekspozycji. Wystawa będzie okazją do zderzenia zdobytych na warsztatach umiejętności oraz zasłyszanych podczas prelekcji informacji z fizycznymi efektami pracy naszego gościa.

Thomas Wedell

Thomas Wedell rozpoczął swoją edukację na kierunku fotografii w Layton School of Art w Milwaukee w stanie Wisconsin. Ukończył studia licencjackie na Uniwersytecie Michigan, a następnie studia magisterskie w Cranbrook Academy of Art, gdzie studiował zarówno projektowanie graficzne, jak i fotografię. Następnie rozpoczął praktykę w Bostonie ze swoją partnerką, projektantką Nancy Skolos, którą poznał w Cranbrook. W swojej pracy oboje starają się zacierać granice między projektowaniem graficznym a fotografią, tworząc kolażowe, trójwymiarowe obrazy inspirowane nowoczesnym malarstwem, technologią i architekturą. Mieszkają w domu/studiu w Providence i łączą pracę zawodową z nauczaniem w Rhode Island School of Design. Obydwoje zostali uhonorowani Medalem AIGA za wybitne osiągnięcia w rozwijaniu designu jako cenionego rzemiosła, strategicznego narzędzia i kluczowego czynnika kulturalnego.
Lista klientów studia obejmuje Cambridge Arts Council, EMI Music Publishing, Walker Art Center, US Department of Health and Human Services oraz US Postal Service. Prace Studia otrzymały liczne nagrody i były szeroko publikowane i wystawiane. Plakaty duetu Skolos/Wedell znajdują się w kolekcjach Museum of Modern Art, Biblioteki Kongresu, Metropolitan Museum of Art, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w San Francisco, Walker Art Center w Minneapolis w stanie Minnesota, County Museum of Art w Los Angeles oraz Muzeum narodowym w Poznaniu. Znajdują się również w kolekcjach wielu międzynarodowych instytucji.

Projekt „Thomas Wedell. Sztuka komunikacji wizualnej: od formy do znaczenia. Cykl edukacyjny i wystawa” został dofinansowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w ramach Programu „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki” w latach 2022-2024.