Aktualności 15.04.2024

AGRAFA’24 – Reflection. Spotykamy się już 26 kwietnia 2024

W piątek, 26 kwietnia 2024, w murach naszej uczelni odbędzie się AGRAFA’24 – jedno z flagowych na Śląsku i w Zagłębiu wydarzeń dotyczących projektowania. Przed nami dzień pełen refleksji – w różnych postaciach – na temat designu. Wciąż można opłacić udział w konferencji i zapisać się na warsztaty – ostatnie miejsca czekają!

efleksja – o temacie

“Refleksja/Reflection” to temat-okazja do podjęcia rozmowy na temat refleksji i refleksyjności w projektowaniu, również w odniesieniu jego roli w świecie galopującego rozwoju technologii i ekspansji wpływu sztucznej inteligencji na współczesną codzienność. Zadamy pytanie o refleksyjność w wielu wymiarach – rozumianą jako refleksja – twórczy i krytyczny namysł ale również refleks – czyli odbicie i wyraźnie naświetlony fragment, na którym skupiamy uwagę.

Przebieg – co czeka na osoby uczestniczące

AGRAFA’24, podobnie, jak poprzednie edycje, składać się będzie z kilku elementów:
studenckiego przeglądu konkursowego, który zwieńczy wystawa wybranych i nagrodzonych prac,
konferencji pod hasłem Refleksja/Reflection i warsztatów połączonych z Young AGRAFA – wystąpieniami młodych projektantów.
wydarzeń towarzyszących, rozwijających tematykę imprezy.

Wernisaż wystawy, konferencja i warsztaty zaplanowane zostały na 26 kwietnia 2024 roku. Inaczej, niż w poprzednich latach, wydarzenie obejmie jeden, ale za to intensywny i pełen rozmaitości dzień. Nie zabraknie jednak warsztatów poprzedzających imprezę oraz dodatkowych elementów zamykających Agrafę.

8. edycja konferencji i warsztaty – Agrafa’24: Reflection

Prezentacje i dyskusje poświęcimy roli refleksji w procesie projektowania, wpływu introspekcji i samoświadomości na proces twórczy. Zapytamy też o to, jak budować własne strategie projektowe skupione na indywidualnych preferencjach użytkowników w odniesieniu do tego, co prawdopodobnie nieuniknione, a co proponuje nam coraz szerzej stosowana sztuczna inteligencja.
Nie zabraknie miejsca dla tematyki zjawisk wirtualnego oddziaływania i zmieniania naszego postrzegania – od rozwoju technologii rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości po wpływ mediów społecznościowych na nasze poczucie indywidualizmu, ale i wartości wspólnotowych. Będziemy mieli również okazję zastanowić się, jak – w uważny i reflektywny sposób – tworzyć bardziej znaczące i angażujące rozwiązania dla zmieniającego się świata.

Swój udział w 8. Międzynarodowej Konferencji Projektowej AGRAFA’24 – Reflection potwierdzili:

Trwa rejestracja na konferencję – szczegóły znajdują się na stronie www: agrafa.asp.katowice.pl

Konferencję uzupełnią warsztaty o bogatej tematyce, takiej jak: ceramika subiektywna, design partyzancki, osobisty twórczy ekosystem, czy eko-projektowanie. Ta część wydarzenia będzie bardziej otwartym elementem projektu, zarówno ze względu na formę (interaktywna, angażująca ruchowo i kreatywnie), ale również ze względu na warunki uczestnictwa – zapisy na warsztaty odbywają się niezależnie od rejestracji na konferencję (szczegółny na stronie www).

Podobnie, jak w poprzednich latach w ramach wydarzenia odbędzie się również Young AGRAFA – krótkie wystąpienia osób, które projektowaniem dopiero zaczęły się zajmować, ale już mają refleksje, którymi chcą się podzielić z innymi.

Przegląd projektowy – wystawa projektów studenckich i pracowni projektowych

Międzynarodowy Studencki Przegląd Projektowy AGRAFA istnieje od ponad 30 lat jako wszechstronna platforma prezentująca najnowsze studenckie osiągnięcia w dziedzinie projektowania. W tegorocznej edycji, oprócz prac studenckich pojawią się prezentacje pracowni. Celem tej nowości jest stworzenie platformy dla wymiany doświadczeń i wzbogacenia wiedzy na temat różnych podejść do kształcenia designerów, a także okazja do promocji i popularyzacji działań poszczególnych pracowni.

Znamy już wybrane w preselekcji prace, które wybrało jury w składzie: Agata Gancarczyk, Zuzanna Wasiak i Michał Kopaniszyn. Zaprezentowane zostaną w ramach wystawy w Galerii Rondo Sztuki w Katowicach. Zwycięzców wybierze jury, w którego skład wejdą goście i gościnie konferencji, a wyniki poznamy podczas wernisażu zamykającego nadchodzącą edycję projektu AGRAFA (26 kwietnia 2024, godz. 19:30).
Wydarzenia towarzyszące

Agrafa to często również pretekst i baza dla rozmaitych, około tematycznych wydarzeń towarzyszących

W edycji 2024 na ich liście znajdziemy:

• wystawę znaków graficznych Jana Hollendra w Rondzie Sztuki pod kuratorskim okiem Patryka Hardzieja,
  • wystawę plakatów Thomasa Wedell’a w budynku ASP w Katowicach,
  • możliwość konsultacji portfolio, które poprowadzi STGU – Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej z doświadczonymi projektantami – swój udział potwierdzili: Borys Kosmyka, Mateusz Machalski, Filip Tofil, Ania Wieluńska oraz Marcin Wolny,
  • pop-up’ową księgarnię, gdzie zakupić będzie można książki osób, które wystąpią podczas konferencji a także książki o projektowaniu.

Organizatorem wydarzenia jest Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.

Konferencja oraz warsztaty wraz z Young AGRAFA odbędą się w budynku uczelni przy ul. Raciborskiej 50. Wernisaż wystawy wraz z wyłonieniem laureatów będzie miał miejsce w Galerii Rondo Sztuki w Katowicach.
Zarówno konferencja, jak i Young AGRAFA oraz wernisaż wystawy w ramach przeglądu konkursowego tłumaczone będą na język migowy.

Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.
Projekt „Thomas Wedell. Sztuka komunikacji wizualnej: od formy do znaczenia. Cykl edukacyjny i wystawa” został dofinansowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w ramach Programu „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki” w latach 2022–2024.