Teoria i badania 06.11.2023

Wy-twórcy książek: Historia społeczności wydawniczej

Książka Wy-twórcy książek: Historia społeczności wydawniczej pod redakcją Jacka Mrowczyka opisuje sytuację polskiego przemysłu poligraficznego ...

Książka "Wy-twórcy książek: Historia społeczności wydawniczej" pod redakcją Jacka Mrowczyka opisuje sytuację polskiego przemysłu poligraficznego w latach 1945-89. Głównymi bohaterami opracowania są graficy i redaktorzy, którzy mimo nacisków politycznych, niedostatków materialnych i cenzury tworzyli publikacje na wysokim poziomie artystycznym.

"Jacek Mrowczyk skupia się na działalności typograficznej i ilustracyjnej najważniejszych wydawnictw w PRL-u, nie pomijając tła historycznego, które miało wpływ na ich politykę. Projektantów traktuje na równi z autorami książek, a grafików pracujących w wydawnictwie jak redaktorów. Publikacja nie tylko wypełnia lukę w wiedzy o dziejach polskiego ruchu wydawniczego, ale też kreśli historię tego trudnego okresu w inny sposób niż ten, do którego przywykliśmy. Książki wydawane w wielotysięcznych nakładach, a czasem zdobywane spod lady, budowały wiedzę, kulturę i świadomość społeczną, dostarczyły rozrywki. Bez nich bylibyśmy inni" (tekst z okładki, Czesława Frejlich).

redakcja: Jacek Mrowczyk

projekt graficzny: Jacek Mrowczyk

wydawca: Wydawnictwo Karakter; Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach

rok wydania: 2023